W niedzielę i poniedziałek za mury eremu na krakowskich Bielanach będą mogły wejść także kobiety. Takich dni jest w roku tylko 12.
Niedziela Zesłania Ducha Świętego i następujący po niej poniedziałek (święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i "Matki kamedułów") to czas tradycyjnego odpustu u krakowskich kamedułów, w Eremie Srebrnej Góry Kraków-Bielany.
To także dwa z 12 dni w roku, kiedy każdy może swobodnie wejść do świata XXI-wiecznych pustelników, porozmawiać z nimi i uczestniczyć w Mszy św. (w niedzielę będą one odprawiane o 8.00, 9.30, 11.30, 16.00, 18.00, a w poniedziałek - o 9.00, 11.30, 16.00, 18.00).
Na co dzień bramy eremu przekraczać mogą tylko mężczyźni. Dla kobiet otwierają się one, oprócz Zielonych Świątek (niedzieli i poniedziałku), tylko w Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny, NMP Królowej Polski - 3 maja, niedzielę po 19 czerwca, drugą niedzielę lipca, czwartą niedzielę lipca, pierwszą niedzielę sierpnia, Wniebowzięcie NMP - 15 sierpnia, Narodzenie NMP - 8 września i w Boże Narodzenie - 25 grudnia.
- Nie jesteśmy samotni, bo jesteśmy dla Boga. I choć jesteśmy sami w naszym pustelniczym domku, to ta samotność ma nam pomóc jeszcze bardziej intensywnie doświadczać Boga - wyjaśnia o. Marek Szeliga, przeor kamedułów. W konstytucjach zakonu kamedułów czytamy bowiem: "Kto pragnie żyć z samym Bogiem, musi się oderwać całkowicie i zdecydowanie od tego, co Nim nie jest".
- Asceza jest wpisana w oczywisty sposób w nasze życie. Nie jemy w ogóle mięsa, oprócz ryb. Mamy dwa 14-dniowe posty - jeden przed Wielkanocą, a drugi przed Bożym Narodzeniem. W tym czasie nie jemy również nabiału. Ascezą jest również intensywny program dnia, w którym jest kilka godzin modlitwy, ale także ręczna praca fizyczna - opowiada przeor Szeliga.
Więcej o górującym nad Krakowem eremie kamedułów: Cisza piorunochronu Krakowa.