W podkrakowskich Mogilanach wystartowała Akademia Mieszkańców, której pomysłodawcą i moderatorem jest prof. Andrzej Zoll, a organizatorem - Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany.
Pierwszy wykład wygłosił prof. Franciszek Ziejka, historyk literatury i były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który opowiadał o Stanisławie Wyspiańskim - "budzicielu narodu".
- W Mogilanach mamy wszystko - wspaniałych ludzi, piękny dwór, który czeka, żeby pojawiło się w nim życie, no i mamy obok Kraków z Uniwersytetem Jagiellońskim i wspaniałymi profesorami. Dlaczego więc nie zaprosić Krakowa do Mogilan? - mówi o genezie projektu Sylwester Szefer ze Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany.
Podczas pierwszego spotkania akademii nie zabrakło także części artystycznej. Trzej młodzi akordeoniści tworzący zespół "Crazy Akordeon Trio" - Paweł Murzyn, Piotr Wilk i Marcin Wilk, którzy przyjechali do Mogilan wraz ze swoim opiekunem prof. Maciejem Gładysem - otrzymali od licznie zebranych słuchaczy owacje na stojąco.
Inauguracji akademii towarzyszyła także wystawa obrazów artysty malarza i grafika Witolda Kubichy z Nowego Sącza.
Organizatorzy już zaplanowali kolejne wydarzenia w dworze w Mogilanach. 21 września o "Paradoksach Collegium Maius" opowie prof. Stanisław Waltoś (wieloletni wykładowca Wydziału Prawa i Administracji UJ oraz dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius), a 19 października dr Zdzisław Kapera, mieszkaniec Mogilan, historyk, biblista-qumranista, były kustosz Biblioteki Instytutu Filologii Orientalnej UJ i badacz zagadnień dotyczących maszyny szyfrującej Enigma, wygłosi wykład "Polscy pogromcy Enigmy".
Z kolei na 16 listopada zapowiedziano wykład "Jak chronić krajobraz, nie szkodząc inwestycjom?" Andrzeja Barańskiego, absolwenta matematyki (UJ) i elektrotechniki (AGH), prezesa rodzinnej spółki Herbewo w Krakowie, członka Zarządu Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego i mieszkańca Gaja.
Akademia Mieszkańców będzie się zajmować także szeroko rozumianą edukacją. W czerwcu odbędą się zajęcia dla osób chorych na cukrzycę oraz członków ich rodzin i osób towarzyszących. Wykłady pt. "Cukrzyca - słodki problem, z którym można żyć" odbędą się w kolejne czwartki: 11, 18 lub 25 czerwca o godz. 18.15 w Gminnym Ośrodku Kultury w Mogilanach (ul. Grodzka 1).
Na jesień zostały zaplanowane zajęcia dla osób, które przekroczyły 50. rok życia. Propozycja dla nich to lekcje języka angielskiego, ćwiczenia z obsługi komputerów i nowoczesnych narzędzi komunikacji (notebook, tablet, smartfon itp.) oraz spotkania z prawnikami. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.