W Małopolskim Festiwalu Innowacji bierze udział także Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.
- Chcieliśmy zaproponować uczestnikom ciekawe szkolenia, pokazujące nowe rozwiązania, innowacyjność w bardzo szerokim kontekście - mówi Dawid Kaczmarczyk z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII, który prowadził warsztaty z kreatywnego wykorzystania mediów społecznościowych.
Oprócz tego Uniwersytet Papieski zorganizował zajęcia z "creative writing" oraz (zaplanowane na sobotę) warsztaty "Myśleć jak Leonardo da Vinci - trening myślenia twórczego".
- Kluczowe jest tu słowo "kreatywność". Z jednej strony trudno zdefiniować, czym owa kreatywność jest, choć wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jest ona potrzebna - tłumaczy D. Kaczmarczyk. - Osoby, które są na Facebooku mają świadomość, że jest on intuicyjny i "wszystko o nim wiemy". To nie do końca tak. Są pewne rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę, a przede wszystkim są narzędzia, które pomagają w dobrym kształtowaniu zawartości, którą tam publikujemy - wyjaśnia.
- Niby każdy wszystko wie, o mediach społecznościowych, ale gdy się w to wgłębić, widać jak skomplikowane może być ich wykorzystywanie - przyznaje Joanna Król, uczestniczka warsztatów, która "social media" wykorzystuje w pracy w marketingu. Inna słuchaczka, Kamila Lorenc-Kocik z I LO w Krakowie, podkreśla, że takie warsztaty to szansa by zobaczyć "nowe drogi" korzystania z mediów społecznościowych.
Na Uniwersytecie Papieskim badania nad nowymi mediami - w tym mediami społecznościowymi - mają niebawem wejść w kolejną fazę. - Laboratorium badań nad nowymi mediami będzie miejscem, gdzie będzie można monitorować, badać, być może również przewidywać nowe trendy, które będą się pojawiały w wirtualnej rzeczywistości - zapowiada Dawid Kaczmarczyk.