Od 4 do 7 czerwca w krakowskim Centrum Formacji Duchowej trwało siódme z rzędu i ostatnie spotkanie formacyjne w ramach inicjatywy "Szkoła Wiary", która działa od 2009 roku.
Tę inicjatywę formacyjną salwatorianie z Krakowa podjęli we współpracy z Centrum Badawczym Ezio Aletti z Rzymu.
W siedmioletnią formację ze strony Centro Aletti włączyły się 4 osoby. Był to przede wszystkim Marko Ivan Rupnik SJ - pochodzący ze Słowenii jezuita, artysta malarz, autor mozaik na całym świecie (m.in. w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie), dyrektor Centrum Badawczego Ezio Aletti, wykładowca na papieskich uczelniach w Rzymie, a obecnie konsultor Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.
Towarzyszyła mu co roku Nataša Govekar - teolog ze Słowenii, zajmująca się przekazem wiary za pośrednictwem obrazów. Prawdy wiary pomagały zgłębiać również dwie Włoszki z Centro Aletti - Maria Campatelli i Michelina Tenace.
Dzięki członkom Centro Aletti coroczne spotkania w "Szkole Wiary" były okazją do rozważania prawd wyznawanych w Credo i czerpania szczególnie z myśli teologicznej pierwszego tysiąclecia chrześcijaństwa, z doświadczenia wiary Kościoła niepodzielonego, zwłaszcza tradycji wschodniej. Dotykały też newralgicznych tematów wynikających z Credo w kontekście wyzwań stojących dziś przed Kościołem.
Ważnym elementem spotkań "Szkoły Wiary" była modlitwa słowem Bożym według lectio divina, praktykowana i akcentowana mocno w Centrum Formacji Duchowej. Poszczególne dni kończyły się wprowadzeniami do modlitwy słowem Bożym przygotowanymi przez duszpasterzy CFD: Ryszarda Stankiewicza SDS, Joachima Stencla SDS, Piotra Szyrszenia SDS i Krzysztofa Wonsa SDS.
W sumie odbyło się siedem sesji o tematyce zaczerpniętej z Credo: "Wierzę... Co to znaczy?", "Wierzę w Boga Ojca Stworzyciela", "Dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba", "I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy", "Ukrzyżowany za nas, został umęczony i pogrzebany. I zmartwychwstał dnia trzeciego", "Wstąpił do nieba, siedzi po prawicy Ojca..." oraz "Wierzę w Ducha Świętego, Kościół i sakramenty".
Centrum Badawcze Ezio Aletti w Rzymie jest miejscem spotkania Wschodu i Zachodu, miejscem badań nad relacją wiary i kultury we współczesnej Europie, poszukiwania znaczenia wiary na Wschodzie po upadku reżimów totalitarnych, ale również ukazywania fałszywych mitów kultury zachodniej.