Nowy numer 49/2023 Archiwum

Zagadani kapłani

Na nowohuckim placu Centralnym oraz nad zalewem przy ul. Bulwarowej księża czekali na chętnych do rozmowy.

Mieli ze sobą składane krzesła (żeby było wygodniej rozmawiać) i flagi akcji "Jestem! w Hucie", żeby łatwiej było ich znaleźć. Towarzyszyli im także wolontariusze roznoszący ulotki. Każdy mógł się przysiąść i "zagadać". A czasem sami kapłani przesiadali się na pobliskie ławki i zaczynali rozmowę.

- Ludzie pytali czasem o podstawowe kwestie, dotyczące np. prawa kościelnego. Był też pan, który chciał się po prostu wygadać - mówi jeden uczestniczących w akcji kapłanów ks. Michał Soczyński z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na os. Teatralnym. Zdarzały się również głębsze rozmowy.

- Sukcesu tej akcji nie powinno się mierzyć spektakularnymi nawróceniami. Chodzi o przebicie się przez pewną mentalność, pokazanie, że Kościół jednak jest blisko, że to nie jest instytucja zamknięta, która może się kojarzyć tylko z chrztem, bierzmowaniem i ślubem, że Kościół może wyjść do świata i nie musi być nudny - dodaje ks. Michał Soczyński.

Na ulicach Nowej Huty w ten sposób "dyżurowało" 13 czerwca w sumie pięciu księży - w różnych miejscach i czasie.

- To takie złamanie schematu, że z księdzem możemy rozmawiać tylko w kościele albo w czasie kolędy - wyjaśnia cel akcji Andrzej Lewek z Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej. - To jest też wezwanie papieża Franciszka do tego, żeby naprawdę wychodzić z Panem Bogiem na ulice, żeby wychodzić do ludzi, a nie czekać, że ludzie przyjdą do nas, do kościoła - dodaje.

A. Lewek przyznaje także, że wśród ludzi pojawiały się wątpliwości, czy to nie akcja jakiejś sekty. Większość obaw rozwiewała obecność kapłanów w sutannach.

- Już sam widok księdza na ulicy, w tym codziennym życiu, gdzie zwykle księży nie ma, powoduje pewne pytania: o swoją tożsamość, o to kim jestem jako katolik, jak się powinienem zachować, czy Bóg może się mieszać do mojego życia codziennego, czy ma do tego prawo? - przekonuje ks. Michał Soczyński.

Wydarzenia ewangelizacyjne "Jestem! w Hucie!", którego zapowiedzią była Akcja "Chcesz zagadać?" zaplanowano na kolejny weekend (19 i 20 czerwca).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy