Magdalena Sroka szefową PISF

Wiceprezydent Krakowa będzie kierowała Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Zastąpi na tym stanowisku inną krakowiankę Agnieszkę Odorowicz, której kadencja kończy się na początku października.

- Potwierdzam, że komisja konkursowa jednogłośnie ogłosiła, że wystawia kandydaturę pani wiceprezydent Sroki na stanowisko szefa PISF - powiedział 19 czerwca prezydent Krakowa Jacek Majchrowski .

-To wprawdzie nie jest zakończenie procesu wyłaniania nowego szefa PISF, gdyż decyzja nominacyjna zależy od minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej. Sądzę jednak, że przy jednomyślnej ocenie tej kandydatury, nie powinno być problemów z nominacją. Gdy pani minister podejmie tę decyzję, zacznę się zastanawiać, kto w Krakowie zastąpi wiceprezydent Srokę - dodał prezydent.

Magdalena Sroka wspomniała o roli jej krakowskich doświadczeń menedżerskich.

- Jednym z istotnych elementów mojej prezentacji konkursowej była prezentacja regionalnych funduszy filmowych, w tym Krakowskiego Funduszu Filmowego - powiedziała Magdalena Sroka.

Magdalena Sroka pełni od 2010 r. funkcję wiceprezydenta Krakowa, odpowiedzialnego m.in. za sprawy kultury. Już wcześniej dała się poznać jako sprawna menedżerka, współtworząc wiele krakowskich przedsięwzięć kulturalnych.

Jest absolwentką teatrologii UJ. W latach 1998-2003 była związana z Biurem Festiwalowym Kraków 2000. Brała udział m.in. w przygotowaniu projektów, które odbywały się w 2000 r., gdy Kraków był Europejską Stolicą Kultury, np. ówczesnych edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena i Festiwalu Muzyki Tradycyjnej "Rozstaje". Była również współautorką strategii promocyjnej Krakowa na lata 2003-2007.

W latach 2008-2010 kierowała Krakowskim Biurem Festiwalowym, które przygotowywało wiele dużych imprez kulturalnych.

M. Sroka stanęła w kwietniu do konkursu na stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zadaniem tej powstałej 10 lat temu instytucji jest m.in. dofinansowywanie produkcji, dystrybucji i rozpowszechniania filmów. PISF finansuje również program rekonstrukcji cyfrowej polskich filmów archiwalnych. Przez dwie 5-letnie kadencje PISF-em kierowała A. Odorowicz.

Wyboru nowego szefa dokonywała komisja powołana przez Małgorzatę Omilanowską, minister kultury i dziedzictwa narodowego. W jej składzie zasiadali m.in. Agnieszka Holland, Olgierd Łukaszewicz, Juliusz Machulski i Andrzej Wajda.

Kilkunastu kandydatów, z których 9 przeszło do drugiego etapu, musiało przedstawić swoje dokonania oraz zaprezentować wizję działania PISF. Wśród przedsięwzięć, które przygotowywała M. Sroka były m.in. takie, które łączyły się z filmem. Była współtwórczynią Krakowskiej Komisji Filmowej i Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..