Nowy numer 30/2021 Archiwum

Krakowianie bez dostępu do wody

Od 1 do 2 lipca 40 tys. mieszkańców miasta nie będzie mieć wody w kranach. Utrudnienia są jednak konieczne.

Przerwa w dostawie spowodowana jest bowiem modernizacją magistrali wodociągowej w południowej części miasta (w rejonie ul. Szarych Szeregów), a konkretnie renowacją komory zasuw. Magistrala ta służy uzdatnianiu wody już od lat 70. ub. wieku.

- Cała akcja jest rozpocznie się 1 lipca o godzinie 1 w nocy, a zakończy się 2 lipca o godzinie 13 - informuje Mieczysław Góra, wiceprezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie.

Bez wody pozostaną mieszkańcy dziewięciu krakowskich osiedli: Skotnik, Kobierzyna, Klin, Jugowic, Opatkowic, Sidziny, Swoszowic, Wróblowic i osiedla Żywieckiego. Dodatkowo utrudnienia będą też dotyczyły mieszkańców Libertowa w gminie Mogilany.

- Od miesięcy inżynierowie ćwiczą komputerowe symulacje tego przedsięwzięcia, więc 36 godzin na przeprowadzenie akcji nie wzięło się z powietrza - dodaje Robert Żurek, rzecznik MPWiK.

Na terenie, na którym przeprowadzana będzie modernizacja, uruchomione będą zastępcze punkty poboru wody, aby chętne osoby mogły się w nią zaopatrzyć. Dostępnych będzie jedenaście takich stacji.

- Mieszkańcy nie będą pozostawieni sami sobie. Miejsca, z których będzie można pozyskać wodę, zostaną specjalnie oznakowane. Przy hydrantach dodamy specjalne nasadki umożliwiające mieszkańcom pobór wody. Przeprowadziliśmy już badania wszystkich ujęć, z których mieszkańcy będą mogli skorzystać - jest to woda w pełni zdatna do picia - podsumowuje Mieczysław Góra.

MPWiK apeluje też do mieszkańców o zgromadzenie na ten czas własnych zapasów wody. Osoby mieszkające w pobliżu pompowni przy ul. Bobrzyńskiego będą miały możliwość uzupełnienia tam wody, lecz MPWiK ostrzega, że z rezerwy skorzysta jedynie część chętnych. W razie potrzeby, w pogotowiu będą czekały cysterny.

Na czas prac modernizacyjnych w siedzibie MPWiK ma pracować więcej osób, odbierających telefony od mieszkańców Krakowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama