Nowy numer 30/2021 Archiwum

W lipcu sprzątamy Tatry

3 i 4 lipca, już po raz czwarty, rusza ogólnopolska akcja "Czyste Tatry", organizowana przez Stowarzyszenie "Czysta Polska". Ambasadorzy, partnerzy i wolontariusze wyruszą ponownie na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze śmieci i zachęcić turystów do współpracy w ramach ekologicznej edukacji.

W akcji "Czyste Tatry" chodzi przede wszystkim o ochronę cennego przyrodniczo obszaru gór, w większości położonego na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na tym właśnie obszarze występuje większość chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz przyrody nieożywionej. W TPN przecina się ok. 245 km oznakowanych szlaków turystycznych. Rocznie maszeruje nimi ok. 3 mln turystów. Niestety, większość z nich pozostawia po sobie śmieci, co bezpośrednio wpływa na chronione gatunki roślin i zwierząt oraz oddziałuje na glebę, cieki wodne i skały.

Stowarzyszenie "Czysta Polska" podejmuje długofalowe działania, by zmieniać świadomość ekologiczną Polaków. - Wielkie sprzątanie Tatr jest przede wszystkim akcją edukacyjną, która ma za zadanie pokazać, że każdy wysiłek na szlaku - nawet tak mały, jak podniesienie przysłowiowego papierka - przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego - mówi Katarzyna Starosta, rzecznik prasowy akcji.

Pomysł pierwszej edycji powstał w 2012 r. Od tej pory na początku każdego lata do Zakopanego przyjeżdżają wolontariusze z całej Polski, którzy z bazy na Dolnej Równi Krupowej wyruszają na tatrzańskie szlaki, by je posprzątać. Wolontariusze są wyposażeni w biodegradowalne worki na śmieci, rękawice, identyfikatory oraz mapy. Każdy z nich wcześniej wybiera rejon gór, w który chce się udać, tak, by żaden szlak nie został pominięty.

Tegoroczna akcja na Dolnej Równi Krupowej będzie ponownie okazją do integracji młodych ludzi i szansą na nowe eko-przyjaźnie zawiązywane w miasteczku namiotowym. Akcji będą towarzyszyć dwudniowe atrakcje: koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej, aktywności sportowe, pokazy filmów górskich oraz spotkania i prelekcje ze sportowcami, astronomami i himalaistami.

3 lipca (piątek) uczestnicy "Czystych Tatr" obejrzą m.in. film "K2. Dotknąć nieba" i spotkają się z jego twórcami - Elizą Kubarską i Davidem Kaszlikowskim, a na koncercie wystąpią m.in. Piotr Szumlas & Jakub Zaborski, Future Folk i Turnicki. 4 lipca (sobota) wolontariusze i ambasadorzy akcji ruszają na cały dzień sprzątania tatrzańskich szlaków. Wieczorem wystąpią Filip Mettler, Hatbreakers oraz Fisz Emade.

Organizatorzy zapraszają także do bicia rekordu Polski w budowaniu największej konstrukcji (parzenicy) z surowców wtórnych. Można będzie wziąć udział w licznych konkursach, odwiedzić stoiska TPN i PTTK oraz uczestniczyć w plażowych grach i zabawach.

Dotychczas, w ramach trzech poprzednich edycji "Czystych Tatr", udało się zebrać łącznie prawie 3 tony śmieci (w 2014 r. – 580 kg), w sprzątaniu wzięło udział 7350 wolontariuszy (w 2014 r. – 3500 osób).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama