Nowy numer 37/2021 Archiwum

Koncertowe wakacje

Już 8 lipca w Zakopanem rusza XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncerty odbywać się w tatrzańskich kościołach.

- Program festiwalu jest tak dobierany, aby zadowolić nawet najbardziej wymagających melomanów, którzy mają okazję obcować z wielkimi dziełami muzyki organowej, granymi przez znakomitych artystów - mówi Anna Karpiel-Semberacka z zakopiańskiego Urzędu Miasta, głównego organizatora festiwalu.

Podczas festiwalu usłyszymy m.in. Witolda Zalewskiego, organistę katedry na Wawelu. Przyjadą także artyści ze Słowacji. W cyklu "Młodzi Artyści" wystąpi Schola Gregoriańska Katedry Wawelskiej pod dyrekcją Marcina Wasilewskiego-Kruka.

Pierwszy koncert zaplanowano na środę 8 lipca o godz. 20 w kościele Najświętszej Rodziny w Zakopanem przy Krupówkach. Występy odbywać się będą jeszcze w kościele Świętego Krzyża, w "Księżówce", sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, a także w Teatrze Witkacego. Koncerty potrwają do połowy sierpnia. Szczegóły można znaleźć na stronie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem.

Kierunki wakacyjnych wyjazdów Małopolan to nie tylko Zakopane, ale także chętnie odwiedzana Szczawnica. To właśnie tam 4 lipca rozpocznie się VIII Festiwal "Muzyka nad Zdrojami", m.in. z udziałem aktorki Anny Polony z Krakowa.

- W tym roku przygotowaliśmy bardzo barwny i pełen ciekawostek program, w którym znajdzie się miejsce na poszukiwania etnograficzne, na muzykę z pogranicza jazzu, odrobinę średniowiecza, a także na dużą porcję znakomitej poezji w gwiazdorskim wykonaniu - zapowiada Rafał Monita z Wydawnictwa "Astraia", współorganizatora festiwalu.

Festiwal rozpocznie się 4 lipca w kościele w Szczawnicy koncertem w znakomitym składzie. Wystąpi Krakowskie Trio Stroikowe w programie, na który składają się zarówno utwory pisane specjalnie dla tego zespołu, jak i opracowane przezeń aranżacje (np. inwencji trzygłosowych J.S. Bacha). Do Szczawnicy przyjedzie Anna Polony, która zaprezentuje poezje jednego z najwspanialszych poetów - piewców gór - Jana Kasprowicza.

Wszystkie tegoroczne koncerty odbędą się pięknym wnętrzu kościoła parafialnego św. Wojciecha w Szczawnicy. Początek koncertów zawsze o godz. 20.15.

W sierpniu w Pieninach odbędą się z kolei koncerty z cyklu "Barok na Spiszu". Szczegóły można już znaleźć na: baroknaspiszu.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama