Nowy numer 08/2024 Archiwum

Ambasadorzy ŚDM na Jasnej Górze

Zaprosili ich tam ojcowie paulini, by przez całe wakacje opowiadali pielgrzymom - z Polski i za granicy - o Światowych Dniach Młodzieży Kraków 2016. A te już za rok!

W Częstochowie, w 1991 r. (od 10 do 15 sierpnia) odbyły się 4. z kolei Światowe Dni Młodzieży, podczas których z Janem Pawłem II spotkało się ok. 1,6 mln młodych ludzi.

Częstochowa jest też na liście miast, które papież Franciszek prawdopodobnie odwiedzi w lipcu przyszłego roku, zanim przyjedzie do Krakowa. Zarówno ojcowie paulini, którzy opiekują się Jasną Górą, jak i władze Częstochowy, bardzo na to liczą i czekają.

Póki co, w ramach przygotowań do ŚDM, zaprosili na Jasną Górę Młodych Ambasadorów ŚDM z Krakowa, a dla tych, którzy propozycję przyjmą, przez całe wakacje pracy na pewno nie zabraknie!

Rocznie do Czarnej Madonny przyjeżdża bowiem kilka milionów pielgrzymów (tylko w ub. roku było ich 3,6 mln), z kraju i za granicy (paulini doliczyli się przedstawicieli 78 krajów świata). Szczyt pielgrzymkowego sezonu przypada, rzecz jasna, na wakacje, a co więcej, duża część z tych pielgrzymów może za rok pojawić się w Krakowie. Dlatego niektórzy i tam pytają o mnóstwo spraw związanych z ŚDM, i o to, czy papież Franciszek na pewno będzie modlił się przed obliczem Królowej Polski. A kto może lepiej odpowiadać na te pytania, jeśli nie wolontariusze i Młodzi Ambasadorzy ŚDM?

W archidiecezji krakowskiej jest obecnie 75 przeszkolonych Młodych Ambasadorów. Wszystkich energia aż rozsadza, w głowach mnożą się pomysły, a chęć do działania nie gaśnie nawet wtedy, gdy po ludzku brakuje sił. Powód tego jest prosty. Już sama myśl o ŚDM powoduje, że serce mocniej bije! - ŚDM oznacza dla mnie ogromną moc wspólnoty. Ona rodzi się z różnorodności, bo na ŚDM spotykają się ludzie ze wszystkich krańców świata. Wtedy z całą siłą można przekonać się, że choć pozornie wiele nas dzieli, to tak naprawdę Kościół jest jeden, a łączy nas Chrystus. Bo to o Niego w tym wszystkich chodzi - przekonuje Marta Jungiewicz, koordynatorka Młodych Ambasadorów.

Ojcowie paulini nie tylko zapraszają w swe gościnne progi (od 9 lipca do 27 sierpnia), ale też gwarantują nocleg i wyżywienie. Każdy ambasador na Jasnej Górze może spędzić 8 dni (od czwartku do czwartku), ma też zapewnione duchowe wsparcie paulinów oraz merytoryczną pomoc osób z Komitetu Organizacyjnego ŚDM (w razie bardziej skomplikowanych pytań). Wszyscy dostaną też pakiet potrzebnych informacji, dane kontaktowe odpowiednich sekcji Komitetu Organizacyjnego ŚDM oraz koordynatorów diecezjalnych, a także koszulkę z logo ŚDM.

Zadaniem ambasadorów i wolontariuszy będzie przede wszystkim informowanie o zasadach rejestracji do uczestnictwa w ŚDM, pakietach pielgrzymów, planie wydarzeń h oraz o przygotowaniach na poziomie centralnym czy konkretnych diecezji.

Chętni do tej posługi (z archidiecezji krakowskiej, ale też z innych zakątków Polski) mogą zgłaszać się do Departamentu Wolontariatu Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, wypełniając formularz online, lub też pisząc pod adres mlodyambasador@krakow2016.com. Każdy będzie musiał przejść odpowiednie szkolenie.

------

Więcej o Młodych Ambasadorach ŚDM, którzy z naszymi Czytelnikami chcą podzielić się świadectwem swojej wiary, będzie można przeczytać w numerze 28. "Gościa Krakowskiego" (z datą 12 lipca).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy