Nowy numer 33/2018 Archiwum

Jerzy Buzek uhonorowany

Były premier został Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa. Glosowanie nie było jednomyślne.

W środę 8 lipca Rada Miasta Krakowa zdecydowała w głosowaniu o wyróżnieniu prof. Jerzego Buzka. Został 44. honorowym obywatelem podwawelskiego grodu. Głosowanie nie było jednak jednomyślne. Wniosek przeszedł zaledwie trzema glosami. Za było 21 radnych, zaś przeciw 19 radnych z PiS. - Wraz ze wszystkimi koleżankami i kolegami z klubu głosowałem przeciw projektowi tej uchwały. Uważam, że Jerzy Buzek nie jest związany z Krakowem i niewiele dla niego zrobił. Tymczasem w Krakowie i Małopolsce nie brakuje osób zasłużonych dla podwawelskiego grodu, godnych najwyższego krakowskiego wyróżnienia honorowego. Nie powinno się poddawać pod głosowanie kandydatur budzących wątpliwości. Wcześniej powinien być wypracowany konsensus - powiedział Adam Kalita, krakowski radny z PiS.

Argumentem przeciw uhonorowaniu Buzka był m.in. fakt, że w trakcie reformy administracyjnej za czasów jego premierostwa w województwie śląskim znalazła się m.in. historycznie związana z Małopolską Żywiecczyzna.

O przyznanie wyróżnienia wnioskowali w kwietniu przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej.
- Wnioskodawcy wskazywali m.in. na rolę Jerzego Buzka w przyznaniu pieniędzy budżetowych na budowę III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego - powiedział Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.
 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma