Rozpoczęła się renowacja trzech XVII-wiecznych portali pałacu arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3.
To jeden z elementów odnawiania pałacu przed przyszłorocznymi ŚDM. Na początek ruszyły prace przy odnowie portalu od strony dziedzińca. Wykonany jest on z trzech materiałów kamiennych: tzw. marmuru dębnickiego, piaskowca i wapienia pińczowskiego (postacie aniołów). Elementy z piaskowca są czyszczone tzw. suchym lodem.
- To zestalony w temperaturze -78,5 dwutlenek węgla, przybierający postać granulek - tłumaczy Marek Burzyński z częstochowskiej firmy CiS, która zajmuje się czyszczeniem powierzchni tą metodą.
- W taki sposób czyszczone są jedynie elementy z piaskowca. Pozostałe będziemy czyścić ręcznie z nawarstwień brudu, który osiadł tu przez ostatnie 20 lat - wyjaśnia Katarzyna Magrysiewicz-Dobrzańska, konserwator zabytków, która wraz z Joanną Gierczyńską zajmuje się renowacją przy Franciszkańskiej.
Wystrzeliwane pod ciśnieniem granulki eksplodują, odrywając kawałki brudu. Nie niszczą jednak samej powierzchni kamienia.
- Granulka podczas uderzenia powiększa się 800 razy i w trakcie mikroeksplozji przechodzi ze stanu stałego z powrotem w gazowy - opisuje M. Burzyński.
Portale powstały podczas gruntownej przebudowy pałacu przez bp. Piotra Gembickiego w latach 1643-1647. To on nadał mu formę rezydencji okalającej dziedziniec. Pałac zmienił wówczas fasadę, która przetrwała do dziś. Urządzono również wielką sień i poprowadzono szerokie schody na piętro.
Nad odnawianym obecnie portalem umieszczono kamienną tablicę upamiętniającą przebudowę bp. Gembickiego. Kolejno będą odnawiane również portale od strony ulic Franciszkańskiej i Wiślnej. Renowacje zakończą się w październiku. Ich koszt winien zamknąć się kwotą 150 tys. zł. 85 proc. tej sumy będzie pochodziło z funduszów Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.