GN 43/2020 Archiwum

Nowy szef ds. UNESCO

Przewodniczącym Polskiego Komitetu ds. UNESCO został prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Jest on także wykładowcą Uniwersytetów Jagiellońskiego i Ekonomicznego, wybitnym historykiem sztuki i znawcą problematyki rozwoju miast.

Profesor Jacek Purchla na stanowisku przewodniczącego zastąpił dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Andrzeja Rottermunda.

- Aktywność Polski w pracach UNESCO powinna skupiać się zarówno na stałym wzmacnianiu naszych działań w obszarach nauki i edukacji, jak i na wykorzystaniu faktu naszego członkostwa w Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO (kadencja Polski trwa jeszcze do 2017 roku) - mówi prof. Purchla.

- Z tego zaszczytu wynika dla nas zarówno wielka odpowiedzialność za wzorowe stosowanie Konwencji Paryskiej z 1972 r. o ochronie światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego, jak i wykorzystanie naszej obecności w komitecie dla zwiększenia liczby polskich wpisów na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - podkreśla nowy przewodniczący PK ds. UNESCO.

Prof. Purchla w działalność UNESCO jest zaangażowany od dawna, a od lutego 2012 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego PK. Uroczyste wręczenie nominacji na nowe stanowisko odbyło się 15 lipca w Warszawie. Polski Komitet ds. UNESCO ma status organu doradczego Rady Ministrów.

Na prowadzonej przez UNESCO Liście Światowego Dziedzictwa znajdują się m.in. obiekty z Małopolski, takie jak Stare Miasto w Krakowie, Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni czy zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama