Od czwartku 16 lipca można w Krakowie oglądać największy na świecie polski haft wg obrazu Jana Matejki.
Ostatecznie niezwykła replika dzieła wielkiego malarza składa się z 40 części i ma wymiary 9,2 m x 4,05 m. Tworzy ją prawie 8 mln krzyżyków w 220 kolorach.
Długość nici, których użyto do stworzenia haftu, po rozwinięciu byłaby porównywalna z trasą między Krakowem a Kielcami - szacuje się, że wykorzystano ich ok. 150 km.
Zakończenie prac nad wielkim haftem planowano na 15 lipca 2010 roku, czyli na 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. W rzeczywistości jednak udało się go skończyć w sierpniu 2010 roku.
To jednak nie koniec przygody twórców z replikami wielkich dzieł Matejki. Wyhaftowali oni również "Jana III Sobieskiego pod Wiedniem", który już raz gościł w Krakowie.
Pani Janina, zapytana o to, które dzieło będzie następne, zapewniła, że chęci i rąk do pracy jest dużo, jednak największym problemem jest znalezienie miejsca, w którym można byłoby te hafty przechowywać.
- W przerwach między wystawami oba obrazy - "Bitwa pod Grunwaldem" i "Jan III Sobieski pod Wiedniem" - leżą u mnie w domu pod fotelami - przyznała.
- Musi mieć pani duże fotele - zażartował ktoś ze zgromadzonego przy niej tłumu.
Potrzebę znalezienia odpowiedniego miejsca dla obrazów dostrzega też syn pani Janiny. - Chcemy utworzyć Europejskie Centrum Sztuki Ludowej i Rękodzieła Artystycznego z siedzibą w Częstochowie, jednak na razie szukamy sponsorów, co nie jest proste - tłumaczył A. Panek.
Tymczasowym "domem" dla "Bitwy pod Grunwaldem" jest Świetlica Wyspiańskiego w krakowskim Pałacu Sztuki. Można ją tam oglądać od 16 lipca.