Nowy numer 43/2020 Archiwum

Łącząca Polska

Członkowie elit polonijnych będą debatowali o przyszłości polskości na Wschodzie. Sympozjum odbędzie się 18 i 19 lipca w Krakowie.

Organizuje je w auli Polskiej Akademii Umiejętności (ul. Sławkowska 17) krakowskie Stowarzyszenie Pomocy Polakom na Wschodzie "Kresy", obchodzące 20-lecie swojej działalności. Od rana do późnego popołudnia członkowie elit polonijnych z Litwy, Łotwy, Ukrainy i Białorusi będą przedstawiali stan i perspektywy życia polskiego na tamtych terenach. - Taka diagnoza pomoże i nam w rozeznawaniu potrzeb Polaków na Wschodzie - powiedział Karol Chudoba, prezes "Kresów".

Sympozjum "Łączy nas Polska. Dziś i jutro Polaków na Wschodzie" rozpocznie się w sobotę 18 lipca. Poprzedzi je Msza św. o godz. 9 w bazylice Mariackiej. W pierwszym dniu obrady potrwają od godz. 10.15 do 16, w drugim - od 10 do 16.30.

Kilkadziesiąt osób ze stowarzyszenia "Kresy" od 20 lat organizuje podróże turystyczno-dobroczynne na Wschód, wioząc zawsze pomoc dla tamtejszych Polaków. Zorganizowano już kilkaset takich wyjazdów. Dzięki nim i ofiarności darczyńców wsparto kościoły, klasztory, polskie szkoły, przedszkola, domy dziecka oraz wiele osób indywidualnych na Białorusi, Litwie, Łotwie i Ukrainie.

Zbierane są przede wszystkim ofiary rzeczowe. Do akcji włączają się również uczniowie z krakowskich szkół. Biorą udział w zbiórkach żywności w sklepach, organizują także zbiórki w szkołach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama