Nowy numer 42/2020 Archiwum

Kościół św. Janów na różowo

Fasada odnawianego kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Krakowie zmieni kolor. Powróci róż, który pojawił się na niej w XVIII w.

Krakowianie i turyści przechodzący 17 lipca przez ul. św. Jana, ze zdumieniem oglądali odsłonięte spod remontowych płacht fragmenty fasady kościoła sióstr prezentek.

- A to ci niespodzianka! Skąd się wziął ten róż? Pamiętam z moich kolejnych pobytów w Krakowie, że kościół miał na zewnątrz kolor jasnoszary. Ale ta nowa barwa mi się podoba. Jest wesoła - powiedziała Marta Marosz ze Słupska.

Kościół prezentek pochodzi z XII w. 300 lat temu przebudowano go jednak w stylu barokowym. Wówczas jego elewacja przybrała barwę czerowno-różową charakterystyczną dla wielu budowli z tego okresu.

Podczas prac badawczych poprzedzających trwającą obecnie renowację elewacji świątyni, odkryto resztki dawnych tynków w kolorze różowym. Postanowiono przywrócić tę barwę. 

Pomalowano na próbę fragment elewacji i 17 lipca poddano ocenie komisji konserwatorskiej.

- Kolor różowy nie będzie ostatecznie tak intensywny jak teraz. Przyciemnimy go nieco. Będzie bardziej „zgaszony” - powiedział Marek Wawrzkiewicz, konserwator dzieł sztuki z firmy „Kamex”, prowadzącej prace renowacyjne elewacji kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.
Ostateczny rezultat prac renowacyjnych poznamy pod koniec października.

- Elewacje krakowskich budowli były niegdyś znacznie bardziej barwne niż te, które wryły się nam w pamięć. Dominowała szarość i żółtawy ugier, zawleczony jeszcze przez Austriaków - powiedział Jarosław P. Kazubowski, krakowski historyk sztuki i publicysta.

- Do dawnej, różowej kolorystyki barokowej powrócono w ostatnich latach m. in. w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej i w kościele św. Barbary przy Małym Rynku – dodał J. P. Kazubowski.

Czytaj także:

Matka nowej wolności

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama