Nowy numer 24/2018 Archiwum

Biegiem na Mont Blanc

Mont Blanc leży na wysokości 4810 m n.p.m. Przewyższenia na trasie sięgają 3800 metrów.

Trasa prowadziła z miejscowości Les Houches (1025 m n.p.m.). To miasteczko oddalone o ok. 10 km od Chamonix. Następnie ścieżką leśną na Col du Mt. Lachat (2077 m n.p.m.), potem wzdłuż torów kolejki zębatej na Nid d'Aigle (2372 m n.p.m.). Kolejnym celem było Schronisko Tête Rousse (3167 m n.p.m.) i dalej bardzo strome i techniczne podejście po skałach do Schroniska Dom du Goutier (3817 m n.p.m.).

Ze schroniska na Dom du Goutier (4304 m n.p.m.) i po drodze schron Vallota (4362 m n.p.m.) i po ok. 500 m przewyższenia szczyt Mont Blanc. Jest to najbardziej popularna droga wiodąca na szczyt Mont Blanc, która zajmuje dobrze zaaklimatyzowanym alpinistom 2 do 4 dni.

Przy obecnych warunkach to jedyna sensowna i bezpieczna droga podejścia (bez użycia kolejek górskich). Najkrótsza droga na MB przez lodowiec Bionassay i schroniska Grands Mulets ze względu na bardzo wysokie temperatury i wytopienie lodowca jest nie do przejścia.

Jacek Żebracki jest czołowym skialpinistą Polski. Z ostatnich tytułów warto wymienić Wicemistrzostwo Polski 2015, Mistrzostwo Polski 2014, wcześniej oprócz najwyższych miejsc w zawodach rangi krajowej - trzykrotny udział w zawodach Pierra Menta oraz start w zawodach Patrouille de Glacier.  Jacek Żebracki mieszka w Szczawnicy, jest trenerem kajakarzy górskich oraz ratownikiem GOPR.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma