Dowódcy komendy miejskiej wręczył go 20 lipca Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.
Podczas uroczystych obchodów Święta Policji na krakowskim Rynku Głównym komendant miejski Policji w Krakowie insp. Janusz Barcik odebrał sztandar dla swojej jednostki, ufundowany przez Radę Miasta Krakowa. Wcześniej sztandar poświęcił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. w katedrze wawelskiej, której przewodniczył bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego i krajowy duszpasterz Policji.
Małopolski wojewódzki komendant Policji nadinsp. Mariusz Dąbek, reprezentując wszystkich policjantów i pracowników małopolskiej Policji, odebrał medal papieski. - Policja, która jest na medal, otrzymuje medal - mówił bp Guzdek.
Drugim etapem uroczystości był apel na Rynku Głównym. - Nie byłoby sukcesów Policji, gdyby nie otaczające nas środowisko, gdyby nie przyjaciele, którzy nas wspomagają na co dzień - mówił, witając zaproszonych gości, nadinsp. Mariusz Dąbek. - Szczycimy się tym, że 90 proc. społeczeństwa pozytywnie ocenia działanie Policji i czuje się bezpiecznie w miejscu zamieszkania. To wielki kredyt zaufania, który musimy spłacić codzienną służbą. Spłacacie go wy, policjanci małopolskiego garnizonu. Na swoje biurko otrzymuję szereg podziękowań, listów gratulacyjnych.
Uroczystość na Rynku Głównym była także okazją do wręczenia funkcjonariuszom awansów, odznaczeń i wyróżnień za dobrą pracę. Tytuł "Policjanta Roku 2015" otrzymał podinsp. Robert Górka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, który w przeprowadzonym prze komendę wojewódzką i "Gazetę Krakowską" plebiscycie zdobył najwięcej głosów.
- Chciałbym wam życzyć, aby takich dni, jak dzisiaj, kiedy wszyscy dziękują i gratulują, było jak najwięcej - mówił do uczestniczących w święcie policjantów nadinsp. M. Dąbek.
Przypomniał także słowa komendanta wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. Jarosława Szymczyka, który kilka dni temu życzył swoim funkcjonariuszom, by „zawsze wracali do domu szczęśliwie po służbie i aby w tym domu ktoś na nich czekał”.
- Bez zrozumienia naszych rodzin, bez życzliwych słów naszych bliskich nie byłoby naszych sukcesów. Chciałbym, abyście przekazali waszym rodzinom i bliskim szczere podziękowanie za codzienny trud, za to zrozumienie, za to, że są, że czekają, że macie gdzie wracać - podkreślał M. Dąbek.
W małopolskim garnizonie Policji służy 7 580 funkcjonariuszy, a ich codzienne starania o utrzymanie bezpieczeństwa i porządku publicznego wspiera swoją pracą 1 700 pracowników cywilnych. W tym roku polska Policja, powołana 24 lipca 1919 r. ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej, obchodzi 96. rocznicę powstania. Od 90 lat w Policji służą kobiety.