Nowy numer 47/2020 Archiwum

Taneczne spotkanie dwóch światów

Widowiskiem "Gdy Polska spotyka Indie" 26 lipca rozpocznie się XVI Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza". Zakończy się 2 sierpnia balem na krakowskim Rynku Głównym.

- Przestawienie zatytułowane „Gdy Polska spotyka Indie” jest opowieścią o wzajemnych fascynacjach i o przenikaniu kultur i sztuk. Na scenie, w fajerwerku barw i świateł, będą królowały taniec i muzyka. Do udziału w spektaklu zaproszeni zostali mistrzowie tańca i muzyki z Indii oraz z Polski - poinformowała 21 lipca Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, przedstawiciel prasowy Festiwalu „Cracovia Danza”.

- Podczas spektaklu, który rozpocznie się w niedzielę 26 lipca o godz. 19 w Centrum Kongresowym, po raz pierwszy w Krakowie zostanie zaprezentowany indyjski taniec dworski kathak z muzyką na żywo. To będzie taneczne spotkanie dwóch światów. Świat dworskiego tańca indyjskiego wykonywanego przez tancerzy i muzyków z Indii skonfrontujemy ze staropolskimi tańcami dworskimi w wykonaniu Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” - powiedziała Romana Angel, tancerka i choreograf, założycielka i dyrektor Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”.

Na scenie Centrum Kongresowego  pojawi się słynna indyjska tancerka Alaknanda Bose. - Artystce będą towarzyszyć indyjski mistrz tańca Barun Banerjee, jeden z najlepszych wykonawców klasycznego indyjskiego tańca kathak, oraz zespół baletowy - powiedziała A. Malatyńska-Stankiewicz.

Alaknanda Bose jest już w Krakowie i prowadzi próby przed niedzielnym spektaklem. - Między Polską a Indiami jest bardzo duża odległość. Łączy nas jednak wspólny duch. Cieszę się, że będziemy mogli w Krakowie za pomocą gestów tanecznych opowiedzieć naszą historię. Bo kathak oznacza po prostu opowiadanie historii - powiedziała A. Bose.

Kolejne imprezy festiwalowe będą się odbywały od 27 do 31 lipca w Willi Decjusza. Od godz. 9 do 18 będą się tu odbywały codziennie warsztaty taneczne, muzyczne, aktorskie i pantomimiczne. Po 18.00 przyjdzie zaś czas na prezentacje taneczne na estradzie przed Willą Decjusza. Odbędą się m.in. pokazy tańca indyjskiego i francuskiego oraz Bal Historyczny „Cracovia Danza”.

Kulminacją festiwalu będą spektakle taneczne na Rynku Głównym 1 i 2 sierpnia. W sobotę 1 sierpnia o godz. 20 zostanie zaprezentowany spektakl „Pewnego razu w Wenecji”, w niedzielę 2 sierpnia o tej samej porze zaś - spektakl „Balet o kawie”.

- Festiwal zakończy się 2 sierpnia o godz. 21 wielkim balem na Rynku Głównym. Do udziału zapraszamy krakowian i turystów. Nie zabraknie m.in. tańców renesansowych, które przed wiekami tańczono na Wawelu i u jego stóp - powiedziała R. Agnel.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama