GN 42/2020 Archiwum

Krwiodawcy w Łagiewnikach

W sobotę w sanktuarium Miłosierdzia Bożego będzie można oddać krew - szczególnie potrzebną w czasie wakacji.

Odbędzie się tam bowiem IX Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego, która ma - jak podkreślają organizatorzy - propagować ideę honorowego krwiodawstwa oraz jednoczyć środowisko krwiodawców z całej Polski. W tym roku hasłem pielgrzymki będzie: "Krwiodawca świadkiem Dobrej Nowiny".

Rejestracja grup w Łagiewnikach rozpocznie się o godz. 7.30. O 11.00 Mszy św. przewodniczyć będzie bp Grzegorz Ryś, a na popołudnie (od 13.30) zaplanowano program artystyczny w wykonaniu Młodzieżowej Parafialnej Orkiestry Dęta „Ad Astra” z Łodzi-Andrzejowa. Spotkanie zakończy Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.

Od 8.00 do 15.00 w Łagiewnikach będzie także można oddać krew - dyżurować będą krwiobusy Regionalnego oraz Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

- To konkretna pomoc dla chorych czekających na operacje i dla ofiar wypadków, których zawsze jest więcej podczas wakacji - podkreśla Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Dodaje, że choć krew można oddać codziennie w oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, warto wybrać się do Łagiewnik, by spotkać się z krwiodawcami, posłuchać ich świadectw i wziąć udział w Mszy św. w ich intencji.

- Dla krwiodawców są przewidziane różne atrakcje - prezenty oraz program artystyczny. Nie zabraknie tradycyjnej grochówki. Chętni będą mogli także zapisać się do bazy honorowych dawców szpiku kostnego - mówi A. Homan.

Aby oddać krew, wystarczy być zdrowym i pełnoletnim. Należy także pamiętać o zabraniu dowodu osobistego i legitymacji honorowego dawcy krwi, przerwie pomiędzy oddaniami krwi pełnej, która wynosi minimum 8 tygodni, uprzednim lekkostrawnym posiłku i powstrzymaniu się od napojów alkoholowych na 48 godzin przed oddaniem krwi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama