Nowy numer 47/2020 Archiwum

Śluby w Łagiewnikach

Przełom lipca i sierpnia to ważny czas dla krakowskiej wspólnoty Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Od 27 lipca trwa w łagiewnickim klasztorze nowenna przed uroczystością patronalną zgromadzenia, która przypada 5 sierpnia, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Śnieżnej. Nowenna jest odmawiana o godz. 19 (w niedziele o godz. 18) w kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i przy grobie św. Faustyny. Codziennie odmawiana lub śpiewana jest Koronka do Matki Bożej Miłosierdzia.

W ciągu kolejnych dni łagiewnicka wspólnota będzie także przeżywać włączenie do niej nowych sióstr. Najpierw 29 lipca pięć sióstr (Polki i Słowaczki), które odbyły dwuletni nowicjat i odprawiły 8-dniowe rekolekcje, złożą swoje pierwsze śluby zakonne na ręce przełożonej generalnej m. M. Petry Kowalczyk.

Ceremoniom w klasztornej kaplicy łaskami słynącego obrazu Jezusa Miłosiernego przewodniczyć będzie ks. Artur Ciepielski, a w uroczystości wezmą udział siostry z wielu klasztorów zgromadzenia oraz rodziny składających śluby sióstr.

Kilka dni później - 1 sierpnia - odbędą się obłóczyny, podczas których 4 postulantki (mając za sobą 10-miesięczny okres pierwszej próby życia zakonnego) otrzymają nowe imiona i strój nowicjatki, czyli czarną suknię i biały welon. Uroczystość ta przypadnie dokładnie w dniu 90. rocznicy wstąpienia do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia Heleny Kowalskiej - św. Siostry Faustyny.

Uroczystość obłóczyn odbywa się za klauzurą, ale Msza św. w intencji sióstr, które rozpoczynają nowicjat, będzie sprawowana w kaplicy klasztornej (o godz. 11).

Nowicjat w zgromadzeniu trwa 2 lata. Następująca po nim pierwsza profesja to śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa składane na rok. Siostry ponawiają je następnie przez 5 kolejnych lat, by po tym okresie złożyć wieczyste zaślubiny.

Słowa: "Zaślubiam cię Jezusowi Chrystusowi" z ust bp. Jana Zająca usłyszy 2 sierpnia 7 sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Ceremonię zaplanowano na godz. 11 - także ona odbędzie się w kaplicy obrazu "Jezu, ufam Tobie".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama