Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nowe "śmigło" w Krakowie przejdź do galerii

Małopolscy funkcjonariusze mają do dyspozycji nowy śmigłowiec. To wielozadaniowy PZL "Sokół".

Wcześniej był on wykorzystywany przez nowosądecką Straż Graniczną. Wielokrotnie brał też udział podczas akcji ratowniczych TOPR.

Nowy nabytek Sekcji Lotnictwa Sztabu Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zastąpi wysłużone śmigłowce PZL "Kania", którym skończył się ustalony dla nich resurs, czyli okres umożliwiający loty. Aby mogły one dalej latać, konieczne są kosztowne remonty generalne i przeglądy.

- Ten śmigłowiec jest większy, mocniejszy i nieco głośniejszy od dotychczasowych, które były  przez nas były użytkowane - mówi szef sekcji lotniczej mł. insp. pilot Tomasz Kania.

- Używany on będzie m.in. do zabezpieczania z powietrza zatrzymań przestępców, patrolowania, akcji służb kryminalnych, transportu i wspierania działań pracy policjantów oraz w niesieniu pomocy podczas klęsk  żywiołowych i katastrof. Śmigłowiec wyposażony jest w kamerę termowizyjną oraz w wyciągarkę, a niedługo zamontowany zostanie dodatkowy reflektor. Jego załogę stanowić będzie dwóch pilotów, technik oraz osoba do obsługi zainstalowanych w nim urządzeń - wyjaśnia funkcjonariusz.

Lotnictwo w polskiej Policji funkcjonuje od 1996 roku. Sekcja Lotnictwa Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie jest jedną z dwóch pierwszych w kraju i jedną z najlepszych. Od lat, każdej doby, w gotowości do pracy pozostaje czterech pilotów i pięciu mechaników. Szefem sekcji jest mł. insp. Kania, posiadający uprawnienia zawodowego pilota śmigłowcowego oraz ratownika MOPR, odznaczony m.in. Krzyżem Zasługi "Za dzielność".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama