Kraków mówi "Tak dla Rio"!

Polscy paraolimpijczycy rozkręcają kampanię, dzięki której ich zmagania na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. będą transmitowane w TVP.

- Mamy deklarację ze strony telewizji publicznej, że takie transmisje będą, ale nie znamy szczegółów - ile godzin, jakie dyscypliny. Na to czekamy i prosimy kibiców o wsparcie, bo to od nich wiele zależy, by swoim poparciem dla naszej akcji pokazali, że chcą nas oglądać - mówi Katarzyna Rogowiec, niepełnosprawna biegaczka narciarska, multimedalistka i mistrzyni paraolimpijska, dodając, że kampania "Kraków mówi »Tak dla Rio«" to odpowiedź na pytanie, jakie paraolimpijczycy słyszeli podczas ostatnich igrzysk paraolimpijskich w Londynie w 2012 r.

- Nasze rodziny, znajomi chcieli wiedzieć, gdzie można nas oglądać na żywo. Niestety, nie było to możliwe, dlatego pozytywna decyzja telewizji publicznej oznacza, że w przyszłym roku transmisje z tych igrzysk odbędą się po raz pierwszy w historii polskiej telewizji - opowiada K. Rogowiec.

Jak przekonuje, w akcji chodzi przede wszystkim o kanały ogólnodostępne, a nie o te, które są kodowane. - Moja mama, która mieszka w Rabce, zawsze miała problem z oglądaniem mnie podczas zawodów. Czas, by to się zmieniło. Tak jest już na zachodzie Europy i w wielu innych państwach świata, ale i tam jest to w dużej mierze zasługa kampanii społecznych - tłumaczy sportsmenka. - To właśnie w społeczeństwie tkwi siła, ale też w mediach. Osobiście zawsze byłam dobrze "zaopiekowana" przez media, zwłaszcza w Małopolsce i Krakowie (to miasto jest mi szczególnie bliskie), ale są paraolimpijczycy, którzy mają na koncie złote medale, a ich nazwiska niewiele ludziom mówią. Warto, by każdy ich poznał. W przyszłym roku w Rio o medale powalczą m.in. Karolina Hamer, Janusz Rokicki, Tomasz Hamerlak - dodaje pani Katarzyna.

Z kolei K. Hamer, niepełnosprawna pływaczka paraolimpijska, 16-krotna medalistka mistrzostw świata i Europy przekonuje, że wysiłek paraolimpijczyków jest taki sam, jak zdrowych sportowców, a może nawet nieco większy. - U nas też jest to praca zespołowa, pracują ze mną trener, fizjoterapeuta, rehabilitant, dietetyk itd. Paraolimpijczyk może być partnerem dla korporacji czy firm, które chcą się reklamować, bo podczas paraolimpiady nie ma się czego wstydzić. I my jesteśmy atrakcyjni medialnie - tłumaczy i zaprasza do odwiedzania strony: www.takdlario.pl, na której można znaleźć szczegóły dotyczące akcji oraz historii światowego oraz polskiego paraolimpizmu, deklarację poparcia kampanii, a także nazwiska osób, które "Kraków mówi »Tak dla Rio«" popierają. A są to m.in. sportowcy: Justyna Kowalczyk, Tomasz Majewski, Jerzy Dudek, Rafał Sonik, Zbigniew Bródka; muzycy: Monika Kuszyńska, Skaldowie, Lao Che; a także osoby znane i lubiane: Anna Dymna i Lidia Jazgar.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..