Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nowy dyrektor Muzeum Narodowego

Historyk sztuki dr hab. Andrzej Betlej zostanie dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie. Zastąpi Zofię Gołubiew, która kierowała placówką przez ostatnie 15 lat.

O rozpoczęciu procedury powoływania nowego dyrektora placówki poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort zaaprobował koncepcję rozwoju muzeum przedstawioną przez dr. Betleja. Jego nominacja zostanie poprzedzona konsultacjami, m.in. z działającymi w MNK związkami zawodowymi.

Kadencja Zofii Gołubiew kończy się 31 grudnia 2015 r. - Czas do jej upływu chcę wykorzystać m.in. na wprowadzenie mojego następcy we wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem placówki - mówi.

Andrzej Betlej urodził się w 1971 r. w Krakowie. Jest absolwentem historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2012 r. kieruje Instytutem Historii Sztuki UJ. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na problematyce sztuki na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.

- To świetny badacz, organizował konferencje i wyprawy naukowe na te tereny. Ich owocem były m.in. prace publikowane w serii "Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej" - przypomina Jarosław P. Kazubowski, krakowski historyk sztuki i publicysta.

"Najbliższą memu sercu jest sztuka dawnych kresów wschodnich, a przede wszystkim południowo-wschodnich, czyli Ziemi Ruskiej, Wołynia i Podola (na obecnej Ukrainie). Jestem członkiem programu naukowego, którym kieruje prof. dr hab. Jan Ostrowski, w ramach którego przygotowywane są kolejne tomy inwentarza »Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego«. Jestem autorem dość znacznej części opracowań inwentaryzacyjnych, kolejne piszę. Opiekuję się także sekcją Koła Naukowego, które inwentaryzuje kościoły i klasztory rzymskokatolickie na Wołyniu. Zajmuję się właściwie wszystkim, co się wiąże ze sztuką tych terenów, choć najbardziej fascynuje mnie lwowska rzeźba rokokowa" - poinformował A. Betlej na swojej stronie internetowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama