Przez cały weekend na krakowskim Rynku Głównym trwa finał 16. Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza".
Co mają ze sobą wspólnego taniec hiszpański, angielski, włoski, polski, a nawet indyjski? Odpowiedź jest prosta - gesty i emocje, które wyrazić można w pięknym, dawnym tańcu dworskim, który zachwyca wszystkie pokolenia.
Zdolni tancerze - od najmłodszych dzieci zaczynając, a na seniorach kończąc - swoje umiejętności prezentują właśnie przed publicznością, której nie da się policzyć. W upalną sobotę przez krakowskie Stare Miasto przechodzi bowiem ogromna liczba osób - zarówno mieszkańców Grodu Kraka, jak i turystów mówiących we wszystkich języka świata.
Wszyscy zgodnie zatrzymują się przed Ratuszem, by choć przez chwilę popatrzeć na występy uczestników warsztatów tańców dworskich, jakie od poniedziałku do piątku trwały w Willi Decjusza podczas 16. Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza". Dla niektórych tancerzy występ na najpiękniejszym rynku Europy to ważny sceniczny debiut, bo choć tańczyć uczą się od dawna, pochodzą z niewielkich miejscowości i do tej pory nie mieli możliwości, by wystąpić w takim miejscu, zbierając burzę oklasków. Dla innych takie pokazy są już chlebem powszednim, jednak i dla nich występ podczas światowej już sławy festiwalu to zaszczyt. - I zobowiązanie, by zaprezentować się od jak najlepszej strony! - zapewniają.
Warto dodać, że pokazom tańca towarzyszy także piękna dawna muzyka, która tworzy niepowtarzalny klimat i przenosi krakowski Rynek Główny o kilka wieków wstecz - do czasów, gdy z Wawelu Drogą Królewską przechadzały się królowe i ich damy dworu.
Podziwiać, jak wspaniale tańczą uczestnicy warsztatów, będzie można jeszcze jutro, w niedzielę 2 sierpnia, od godz. 12 do 17 na scenie pod Ratuszem.
W tym samym miejscu o godz. 20 będzie można również zobaczyć finałowy spektakl "Balet o kawie" w wykonaniu Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" oraz Zespołu Baletowego "Relevé" przy Młodzieżowym Domu Kultury im. K.I. Gałczyńskiego w Krakowie.
Z kolei o godz. 21 płyta Rynku Głównego zamieni się w jedną wielką taneczną scenę. Stanie się tak za sprawą historycznego balu, do udziału w którym zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Krakowa. Pod okiem fachowców będzie można zatańczyć poloneza i pawanę w iście dworskim stylu!