Nowy numer 3/2021 Archiwum

Gorczańskie Wody Termalne

Ministerstwo Środowiska wyraziło zgodę na dokonanie zamiany działek między spółką Gorczańskie Wody Termalne a Gorczańskim Parkiem Narodowym. Dzięki temu nowy kompleks basenowy ma szansę stać się sporą konkurencją dla np. Chochołowa czy Białki.

- Przede wszystkim zyskamy na czasie, który turyści będą potrzebować na dojazd do nas. Przecież z zakopianki to zaledwie kilkanaście minut. Nie trzeba będzie stać w korkach. A o termach będzie informować specjalna reklama przy drodze - mówi Jan Puchała, starosta limanowski.

Powiat w Limanowej wspólnie z gminą i miastem Mszana Dolna oraz gminą Niedźwiedź zawiązały kilka lat temu spółkę, która zajmuje się inwestycją. Baseny staną w Porębie Wielkiej.

Do inwestycji przekonany jest także Janusz Tomasiewicz, dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego. W ostatnim czasie Ministerstwo Środowiska wyraziło zgodę na dokonanie zamiany działek między spółką Gorczańskie Wody Termalne a Gorczańskim Parkiem Narodowym. - Pozwoli to na rozpoczęcie planowanej od lat budowy kompleksu basenów geotermalnych, co zwiększy atrakcyjność tego terenu i pozwoli na odpowiednie wykorzystanie możliwości edukacyjnych i dydaktycznych Gorczańskiego Parku Narodowego - zaznacza J. Tomasiewicz.

Z informacji starostwa limanowskiego wynika, że na chwilę obecną spółka Gorczańskie Wody Termalne dysponuje działką o powierzchni 1,25 ha. Jednak do wybudowania trzykondygnacyjnego hotelu, w którym mieściłoby się 60 pokoi, oraz 6 basenów - 3 krytych i 3 odkrytych - potrzebne są 3 hektary. Szacuje się, że stworzenie na tym terenie kąpielisk kosztowałoby około 70 mln zł.

Z kolei Gorczański Park Narodowy dysponuje działką o powierzchni 2,06 ha, znajdującą się w Niedźwiedziu, w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji. - Dzięki zgodzie uzyskanej w Ministerstwie Środowiska, spółka Gorczańskie Wody Termalne będzie mogła dokonać zamiany, wnosząc swoją działkę znajdującą się w sąsiedztwie Turbacza i dopłacając do transakcji różnicę wynikającą z wartości oszacowanej na podstawie istniejących operatów - wyjaśnia starosta Jan Puchała.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama