Nowy numer 2/2021 Archiwum

Tajemnice krakowskich świątyń

Co kryją w sobie kościoły, bazyliki, sanktuaria, opactwa, katedra, cerkiew i synagogi? Dowiemy się tego już w weekend!

Głównym motywem tegorocznej Nocy Kościołów "Cracovia Sacra" będzie bowiem bogactwo kulturowe związane z funkcjonowaniem od wieków w Krakowie różnych religii i wyznań.

Ósma edycja tej imprezy, która z roku na rok przyciąga coraz więcej miłośników sztuki sakralnej, rozpocznie się w piątek 14 sierpnia, w bazylice oo. dominikanów (Przenajświętszej Trójcy), już o godz. 15.45, a zakończy się 15 sierpnia późnym wieczorem. Potrwa więc, jak co roku, dwie noce i dwa dni.

W bogatym programie Nocy Kościołów każdy znajdzie coś dla siebie. Organizatorzy (Urząd Miasta Krakowa i archidiecezja krakowska) pomyśleli bowiem o dorosłych i o dzieciach, o tych, co lubią koncerty, jak i o tym, którzy wolą zwiedzać ciekawe wystawy, czy też słuchać pasjonujących wykładów. W tym roku dodatkowo wszyscy będą też pewnie szukać cienia i ochłody w starych murach wspaniałych świątyń…

W piątkowe popołudnie i wieczór w bazylice oo. dominikanów od 15.45 do 16.30 będzie można zwiedzić skarbiec zakrystii, a następnie (od godz. 17 do 21) zwiedzać wystawę "Historia pisana haftem" w piwnicach pod Kolegium Św. Jacka. Z kolei o godz. 21 w koncercie "Psałterz Dawidów/ Wspólne Księgi" wystąpi Joanna Słowińska ze swoim zespołem.

W piątek warto też wybrać się do opactwa oo. benedyktynów w Tyńcu, gdzie od 10.00 do 18.00 będzie można zwiedzać muzeum (m.in. wystawę "Gdzie bije serce pustyni? Symbolika i historia"), a popołudniu (o godz. 14.30, 14.50, 15.30, 15.50) romańską kryptę (bezpłatne wejściówki można odbierać w CORT przy ul. Powiśle 11 w Krakowie). O godz. 17 można też modlić się wspólnie z mnichami podczas Nieszporów, a o 19.30 odprawić Godzinę Czytań wraz z kompletą.

Z kolei w cerkwi prawosławnej (ul. Szpitalna 24) od godz. 13 do 21 warto zobaczyć wystawę "Nowosielski i cerkiewne utensylia" połączoną ze zwiedzaniem cerkwi, w tym sali refektarzowej zaprojektowanej przez Jerzego Nowosielskiego oraz ikonostasu.

W sobotę można natomiast wybrać się do Staniątek, do opactwa benedyktynek, które tego dnia wpuszczą gości za klauzurę, by pokazać ciekawą wystawę. Wejście będzie możliwe o godz. 10, 11, 12, 14, 16 i 18 (bezpłatne wejściówki można odbierać w CORT w Krakowie oraz w Zamku w Niepołomicach).

O 18.30 w kościele Mariackim uroczystą Mszę św. odprawi natomiast kard. Stanisław Dziwisz.

W poprzednim roku w Nocy Kościołów wzięło udział blisko 30 tys. osób. Czy w tym roku padnie kolejny rekord? Szczegółowy program imprezy, której patronuje m.in. "Gość Niedzielny", znajduje się na www.krakowskienoce.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama