Nowy numer 3/2021 Archiwum

Tornister pełen uśmiechów

Krakowska Caritas pomaga dzieciom wejść z uśmiechem w nowy rok szkolny, przekazując im tornistry wraz z wyposażeniem.

Koniec wakacji coraz bliżej. Tymczasem koszt szkolnej wyprawki często przekracza możliwości rodziców. Dużo rodzin, zwłaszcza wielodzietnych, z przerażeniem myśli o początku roku szkolnego. Dlatego Caritas organizuje akcję "Tornister pełen uśmiechów", w którą włączyła się część parafii archidiecezji.

- Do parafii trafiło ok. 1000 tornistrów i plecaków, które zostaną przez ofiarodawców wypełnione przyborami szkolnymi i przekazane dzieciom z ubogich rodzin. W sumie poprzez Punkt Socjalny Caritas w Krakowie oraz parafialne zespoły Caritas rozdanych zostanie ponad 2,5 tys. wyprawek wraz z plecakami - wyjaśnia Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Dodaje, że w magazynie Punktu Socjalnego Caritas wciąż znajduje się dużo pustych plecaków. Każdy, kto chce włączyć się w akcję "Tornister pełen uśmiechów", może wypełnić przyborami szkolnymi plecak dla potrzebującego dziecka.

Przybory szkolne można przynieść do biura Caritas przy ul. Ossowskiego 5 w Krakowie. Można też złożyć ofiarę na zakup przyborów szkolnych do skarbonek Caritas, które stoją w Głównej Księgarni Naukowej (ul. Podwale 6) i w Księgarni św. Stanisława (ul. Wiślna 12A) albo wpłacić pieniądze na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

- Oprócz pomocy w wyposażeniu dzieci do szkoły, Caritas opłaca również obiady dla dzieci w trudnej sytuacji finansowej, które - z różnych powodów - nie otrzymują pomocy z opieki społecznej. Po tego typu pomoc najczęściej zwracają się szkoły. W ubiegłym roku szkolnym na obiady dla dzieci w szkołach krakowska Caritas wydawała miesięcznie ok. 10 tys. zł - przypomina A. Homan.

Wraz z początkiem roku szkolnego rozpocznie się też kolejna edycja programu "Skrzydła", mającego na celu regularną, całoroczną pomoc dzieciom z ubogich rodzin w wyrównaniu szans edukacyjnych. Program trwa przez okres roku szkolnego.

W roku szkolnym 2014/2015, dzięki wsparciu sponsorów, pomocą zostało objętych około 100 dzieci. Aby zostać sponsorem konkretnego dziecka, trzeba zadeklarować regularną pomoc finansową (zwykle około 150 zł miesięcznie) przez co najmniej jeden semestr. Pieniądze te mogą być wydane tylko na rzeczy związane ze szkołą i nauką (przybory szkolne, obiady, odzież dostosowana do pory roku).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama