Nowy numer 3/2021 Archiwum

Będzie II etap obwodnicy Skawiny

Umowę na wykonanie tej inwestycji podpisały w czwartek władze Małopolski i Skawiny.

Za dwa lata zostanie zakończony II etap budowy obwodnicy Skawiny. Odcinek będzie miał długość ok. 4,5 km. Umowę o współpracy przy realizacji inwestycji podpisali w czwartek w Skawinie wicemarszałek Wojciech Kozak, Jacek Krupa - członek Zarządu Województwa Małopolskiego, burmistrz Skawiny Paweł Kolasa oraz skarbnik gminy Teresa Wątor.

Umowa określa zasady współpracy i obejmuje opracowanie potrzebnej dokumentacji, zdobycie wszystkich decyzji i pozwoleń, kupno nieruchomości wraz wypłatą odszkodowań, a także wykonanie robót budowlanych.

Na dokończenie obwodnicy Skawiny czekają zarówno mieszkańcy, jak i kierowcy - dzięki tej inwestycji ruch na krajowej "44", która obecnie przechodzi przez centrum miasta, mocno się zmniejszy.

- Dokończenie obwodnicy Skawiny to nie tylko ulga dla mieszkańców, ale także potężny impuls do rozwoju gospodarczego. Dzięki tej trasie tereny pod inwestycje w gminie będą jeszcze atrakcyjniejsze - mówi J. Krupa, dodając, że jest też pewne sfinansowanie przystosowanego do wzmożonego ruchu wjazdu na obwodnicę Skawiny od strony Krakowa.

Z kolei wicemarszałek Kozak zauważa, że obwodnica to także spora szansa na ożywienie rekreacyjne gminy. - Wzdłuż całej trasy powstanie ścieżka rowerowa, co usprawni rowerowe połączenie Skawiny z innymi miejscowościami - podkreśla W. Kozak.

II etap inwestycji zostanie zrealizowany w systemie "zaprojektuj i wybuduj" i powinien zakończyć się w 2017 roku. Szacowany koszt całej inwestycji, wraz z przygotowaniem potrzebnej dokumentacji i wykupem nieruchomości, to ok. 49 mln zł, z czego ok. 33,5 mln zł ma pochodzić z pieniędzy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Inwestycja będzie realizowana w dwóch częściach. W pierwszej kolejności zostanie wybudowany odcinek od ul. Energetyków do skrzyżowania z DK 44 (ul. Piłsudskiego) o długości ok. 2,2 km. Dzięki temu ruch tranzytowy na trasie Kraków-Oświęcim zostanie przeniesiony na obrzeża Skawiny.
 
Za skrzyżowaniem z "krajówką" obwodnica będzie kierować się na południowy zachód i przebiegać obok Skawińskiego Obszaru Gospodarczego. By ominąć m.in. teren składowiska odpadów przemysłowych byłych Zakładów Metalurgicznych "Skawina" SA, a także linię kolejową nr 94, zostanie zbudowana estakada o długości ok. 400 m.

Odcinek zakończy skrzyżowanie z drogą krajową nr 44 w formie tzw. ronda turbinowego. Warto dodać, że planowany odcinek drogi od ul. Energetyków do drogi krajowej nr 44 w przyszłości zostanie włączony do drogi wojewódzkiej nr 953.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama