Wokół nas są różne ideologie, które wyrzucają poza nawias Boga i próbują budować świat bez Dekalogu i bez zasad moralnych - mówił metropolita krakowski, który 23 sierpnia przewodniczył Mszy św. podczas II Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia.
Podczas pielgrzymki, na wieży sanktuarium Bożego Miłosierdzia, uruchomiony został zegar odliczający dni, godziny i minuty do rozpoczęcia Roku Świętego Miłosierdzia, czyli do 8 grudnia. - Stąd wyszła iskra, która ma zapalić świat (…) Tę iskrę już rozpalił Jan Paweł II, ale ona ciągle musi płonąć i dojść do poszczególnych ludzi - mówił metropolita krakowski w chwili uruchomienia zegara. Dodał też, że być może "Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego jest po to, by zatamować liberalizm, świeckość, odrzucenie Pana Boga, i po to, żeby nastąpił powrót do źródeł objawienia - do Chrystusa".
Na terenie otaczającym sanktuarium rozstawione zostały również namioty, gdzie prezentowano dzieła miłosierdzia takie jak Caritas, Apostolstwo Ratunku Konającym, Wydawnictwo "Misericordia", Dom Miłosierdzia im. św. Siostry Faustyny, Poradnia Miłosierdzia i Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Byli także obecni Honorowi Krwiodawcy, którzy zachęcali do oglądania wystawy z ich IX Pielgrzymki do Łagiewnik. Jest to jedyna tego typu pielgrzymka w Polsce, podczas której chętni mogą oddawać swoją krew w specjalnych autokarach. Kolejna odbędzie się za rok w pierwszą sobotę września.
Z kolei stoisko Inicjatywy ŚDM "22" przyciągało pielgrzymów smakołykami. Każdy mógł wylosować ciastko, na którym znajdował się numerek z Dzienniczka s. Faustyny. Do dyspozycji pielgrzymów był również Dzienniczek, w którym mogli sprawdzić, jakie słowo ma dla nich s. Faustyna.
Szczególnie obleganym namiotem był ten, w którym można było nabyć "Balsam Miłosierdzia". Jest on dostępny tylko w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. To podarunek od sanktuarium dla wszystkich tych, którzy biorą udział w budowie drogi krzyżowej. - Każdy przychodzi z własnym bólem. Często jest to cierpienie fizyczne, ale jeszcze częściej duchowe. Na podstawie modlitwy s. Faustyny została opracowana modlitwa o uzdrowienie. Kiedy się modlimy, korzystając przy okazji z balsamu, możemy wyprosić łaskę, a Pan Bóg wie najlepiej, czego nam potrzeba - opowiadała Zofia Kosowska, która w niedzielę rozdawała "Balsam Miłosierdzia".
Dla pielgrzymów przygotowano też wiele innych atrakcji, a wśród nich projekcje filmów: "Mary’s Land - Ziemia Maryi", "Karolina" czy "Bóg nie umarł". Każda rodzina uczestnicząca w pielgrzymce otrzymała pamiątkową płytę CD z nagraniem Koronki do Miłosierdzia Bożego.
Tegoroczna pielgrzymka była bezpośrednio związana ze 110. rocznicą urodzin i chrztu św. s. Faustyny, które w Łagiewnikach świętowano dzień wcześniej. Łączyła się ona też z 80. rocznicą objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego i miała służyć dobremu przygotowaniu do otwarcia Roku Miłosierdzia oraz przeżywania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.