Nowy numer 3/2021 Archiwum

KSM na Śnieżnicy

- To sześć dni intensywnej formacji KSM-owiczów - mówi Krzysztof Kumięga, przewodniczący prezydium Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Wśród tematów corocznych Ogólnopolskich Dni Formacyjnych KSM na Śnieżnicy znalazły się Filmowe Festiwale Życia, przygotowania do Światowych Dni Młodzieży i jubileuszu 25-lecia KSM w wolnej Polsce, debaty społeczne o in vitro, rozwój kół akademickich KSM na uczelniach w kraju.

- Ogólnopolskie Dni Formacyjne KSM to 6 dni intensywnej formacji KSM-owiczów, wymiany doświadczeń, budowania wspólnoty, dobrej zabawy, warsztatów i wypracowywania pomysłów na rozwój inicjatyw stowarzyszenia - mówi Krzysztof Kumięga, przewodniczący prezydium Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

W zakończonym 20 sierpnia spotkaniu wzięli udział członkowie kierownictw oddziałów i kół oraz zarządów diecezjalnych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z 15 diecezji. Pierwsze dwa dni przeznaczone były na rekolekcje poświęcone życiu rozumianemu jako dar od Boga. Uczestnicy, oprócz modlitwy i konferencji, mieli zaplanowany czas na rozważanie Pisma Świętego, pracę w grupach i rozmowy dwójkami, a także wyciszenie.

Podczas kolejnych dni - oprócz Eucharystii i modlitwy - w programie znalazła się praca wokół tematów związanych z rozwojem stowarzyszenia, m.in. wzmacniania istniejących i powoływanie nowych kół akademickich KSM.

- Młodzież rozmawiała również o nowych inicjatywach, m.in. o zapoczątkowaniu przez KSM w parafiach i diecezjach Filmowych Festiwali Życia, czyli prezentacji wybranych filmów pro life, połączonych z dyskusją czy prelekcją, a także społecznych debat o zapłodnieniu in vitro - informuje K. Kumięga.

Odbyły się również warsztaty filmowe dla młodzieży, mające podpowiedzieć, jak dobrze nagrywać krótkie filmy prezentujące działalność stowarzyszenia i jego inicjatywy oraz publikować je w internecie.

W Dniach Formacyjnych wziął udział bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski, który omówił z młodzieżą bieżące przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Podkreślił on, jak ważną rolę ma do spełnienia Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży podczas ŚDM, zarówno w duchowym przygotowaniu, jak i w sprawach organizacyjnych (m.in. przez włączenie się w wolontariat).

Na Śnieżnicy omówiono również bieżące sprawy stowarzyszenia (m.in. zbliżający się jubileusz 25-lecia KSM, który obchodzony będzie 10 października 2015 r. w Krakowie i rozwój redakcji diecezjalnych młodzieżowego miesięcznika "Wzrastanie").

Jeden z dni zajęła wycieczka w Tatry i do Zakopanego. Młodzież - wspólnie z bp. Tomasikiem - zakończyła Dni Formacyjne wieczornym ogniskiem z gitarą i śpiewem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama