Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jak słyszy Kraków?

Do 27 sierpnia w Krakowie gości słuchobus - specjalny bus, który przemierza Polskę w ramach Narodowego Testu Słuchu. Badania przeprowadzane są w nim bezpłatnie.

Skorzystać może więc z nich każdy. Nie trzeba mieć przy sobie nawet dokumentów czy skierowania od lekarza.

Słuchobus, czyli mobilne laboratorium, w którym można poddać się testom, dziś na chętnych czekał przy ul. Zakopiańskiej. W ciągu pierwszych trzech godzin udało się przebadać prawie 100 osób! Jutro, czyli 27 sierpnia, od godziny 10 do 16 stać będzie przy ul. Kapelanka (przed hipermarketem Tesco).

- Okazuje się, że 30 procent ludzi, którzy do nas przychodzą, źle slyszy. Powyżej 65. roku życia tylko 1 osoba na 10 słyszy w normie, dlatego zachęcam, żeby każdy spróbował przetestować słuch - mówi Piotr Miller, protetyk słuchu.

Narodowy Test Słuchu to największa kampania społeczna dotyczącą profilaktyki chorób słuchu w Polsce. Prowadzona jest już od czterech lat. W tym roku jej ambasadorem został Grzegorz Wilk, znakomity, choć zmagający się z niedosłuchem wokalista, znany z telewizyjnych talent show.

Słuchobus przemierza Polskę zatrzymując się w najważniejszych lub charakterystycznych, a przez to bardzo uczęszczanych miejscach. Badanie, czyli test ecola, trwa zaledwie minutę.

Jeśli wykaże jakiekolwiek problemy ze słuchem, pacjent kierowany jest do udziału w drugim, dokładniejszym teście audiometrycznym, wykonywanym przy pomocy audiometru tonalnego. Każdy pacjent może też liczyć na indywidualne konsultacje u specjalistów, którzy powiedzą, w jakim stanie jest słuch i co robić, żeby o niego dbać.

- Jestem bardzo zadowolony z badania, można go zrobić nawet w drodze do pracy, bo nie zajmuje dużo czasu. Cieszę się, że w nim uczestniczyłem - mówi pan Jacek z Krakowa, który jako jeden z pierwszych mieszkańców zgodził się poddać badaniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama