Nowy numer 2/2021 Archiwum

Dekada metropolity

Dokładnie 10 lat temu odbył się ingres abp. Stanisława Dziwisza do katedry wawelskiej.

27 sierpnia 2005 roku przy wejściu do katedry nowego biskupa krakowskiego powitali członkowie kapituły katedralnej. Nad miastem rozległ się głos dzwonu "Zygmunta", a chwilę po odczytaniu bulli Benedykta XVI, w której mianował on abp. Dziwisza metropolitą krakowskim, z Wawelu wyruszyła procesja na Rynek Główny. Tam, przed bazyliką Mariacką, nowy metropolita odprawił Mszę św., w której uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

W wygłoszonym wtedy kazaniu arcybiskup, a dziś kardynał Stanisław Dziwisz przypomniał m.in. postacie dwóch wielkich biskupów krakowskich - św. Stanisława (o którym mówił, że "już wtedy wiedział, że jeśli prawo stanowione przez człowieka jest sprzeczne z prawem Bożym, zawsze zwraca się przeciw człowiekowi") i kard. Karola Wojtyły - Jana Pawła II. "Jego wiara w Boga i człowieka skruszyła mury systemów totalitarnych. Prawda, którą głosił człowiekowi XX wieku, przyniosła wyzwolenie człowieka i całych narodów. To on Europie wskazywał, że trwałym fundamentem jedności są wartości moralne. Nie zawsze chciano go słuchać, ale historia już dziś przyznaje mu rację" - podkreślał nowy metropolita.

W ciągu dekady pełnienia przez kard. Dziwisza funkcji metropolity krakowskiego nie brakowało ważnych wydarzeń w życiu diecezji - powstało centrum "Nie lękajcie się!" i sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, Papieska Akademia Teologiczna podniesiona została do rangi Uniwersytetu Papieskiego, przeżywaliśmy wizytę Benedykta XVI, beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II, a dwa lata temu - ogłoszenie przez ojca świętego Franciszka, że Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku odbędą się w Krakowie.

W dniu jubileuszu swojego ingresu kard. Dziwisz odprawił poranną Mszę św. w katedrze wawelskiej. Wspominał wielkie wzruszenie, jakie towarzyszyło mu, gdy kard. Franciszek Macharski przekazywał mu służbę w diecezji krakowskiej. Przeprosił za zaniedbania, a przyszłość zawierzył Jezusowi Miłosiernemu. Prosił też o modlitwę za siebie, by mógł służyć tak długo, jak długo Pan Jezus będzie chciał go w tym miejscu mieć.

Okazja do modlitwy w intencji metropolity nadarzy się już dziś wieczorem. O godz. 17.30 w katedrze na Wawelu zostanie bowiem w jego intencji odprawiona Msza św.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama