Nowy numer 3/2021 Archiwum

Karetka dla ukraińskich ratowników

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe przekazało 27 sierpnia ambulans wraz z wyposażeniem ukraińskiej jednostce ratownictwa medycznego w Iwano-Frankiwsku.

Jak informuje Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy KPR, jest to kolejny etap pomocy dla ukraińskich kolegów, z którymi krakowskie pogotowie współpracuje już od kilku lat.

- Jest to ambulans używany, ale w pełni sprawny, w bardzo dobrym stanie. Wyposażony jest w nosze i krzesełko kardiologiczne, a także podstawowy sprzęt do ratowania życia: defibrylator i respirator - wylicza.

- Wspieramy Ukrainę w rozwoju systemu ratownictwa medycznego. Doskonale wiemy, że taka pomoc jest potrzebna, bo jeszcze kilka lat temu nasz kraj pozostawał pod tym względem w tyle za Europą. Dziś mamy wiedzę, doskonały personel i sprzęt, którym chcemy się dzielić - podkreślił podczas przekazania karetki wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak.

- Z kolegami z Ukrainy współpracujemy od paru lat i przez cały ten czas staramy się, aby nasze działania miały przede wszystkim wymiar praktyczny - podkreśliła z kolei Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. - Ratownictwo medyczne na Ukrainie ma przed sobą ogromne wyzwania organizacyjne. Staramy się w tym pomóc: szkolimy pracowników, przekazujemy nasze rozwiązania systemowe, a jeśli tylko możemy - dajemy sprzęt czy wyposażenie.

- Gdy za kilka dni będę pełnił dyżur, wtedy będzie widać, jak bardzo ważna jest taka pomoc - stwierdził Włodzimierz Pokhmurski, dyrektor Obwodowego Centrum Ekstremalnej Pomocy Medycznej i Katastrof w Iwano-Frankiwsku, do którego trafi przekazana w czwartek karetka. - Dzięki współpracy z krakowskim pogotowiem udaje się nam na Ukrainie podnosić standardy w ratownictwie medycznym. Bardzo cenne są też dla nas szkolenia, które się odbyły w Krakowie. Wyszkoleni tu nasi dyspozytorzy mogą swoją wiedzę przekazywać dalej.

Grupa dyspozytorów odwiedziła Kraków pod koniec zeszłego roku. Przeszli oni tygodniowe szkolenie w tutejszej dyspozytorni i przyglądali się organizacji ratownictwa medycznego w Małopolsce.

Ponadto dwa lata temu delegacja z Krakowa odwiedziła Ukrainę i zapoznawała się z tamtejszym systemem ratownictwa medycznego.

- Następnie pomagaliśmy w organizacji I Polsko-Ukraińskiej Konferencji Naukowej "Ratownictwo Medyczne i Medycyna Ratunkowa w Polsce i na Ukrainie".  W roku ubiegłym nasze karetki dwukrotnie wyjeżdżały na Ukrainę z pomocą humanitarną. Zawieźliśmy leki, środki opatrunkowe i drobny sprzęt medyczny. Pomoc sfinansowana została z budżetu województwa małopolskiego oraz przez prywatnych darczyńców - mówi J. Sieradzka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama