W ciągu wakacji ambasadorzy Światowych Dni Młodzieży posługiwali w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.
Ojcowie paulini zadbali też o formację młodych. - Chcieliśmy, żeby wolontariusze wyjeżdżali stąd z takim utkwionym w sercu spojrzeniem Maryi. Każda grupa została oprowadzona po sanktuarium, wysłuchała konferencji na temat charyzmatu tego miejsca, jego roli dla naszego narodu, ślubach jasnogórskich. Elementem duchowym były przede wszystkim codzienna Msza św. w kaplicy Matki Bożej i Różaniec - podsumowuje o. Tomasz, odpowiedzialny za wolontariat ŚDM na Jasnej Górze.
- Dla nas, organizatorów, była to duża szansa dotarcia z informacją o Światowych Dniach Młodzieży do pielgrzymów z kraju i zagranicy. Przez te dwa miesiące ponad 50 młodych ludzi było żywą wizytówką ŚDM na Jasnej Górze - podkreśla Katarzyna Kucik, koordynator sekcji wolontariatu Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
- Posługa na rzecz ŚDM ciągle trwa. Kiedy przychodzimy do sanktuarium od strony alei, widzimy ogromne banery, zdjęcia pamiątkowe po ŚDM z 1991 roku, które właśnie tutaj, na Jasnej Górze, miały miejsce. Wszystko, by zapraszać do Krakowa. Ojciec przeor zadecydował, że Jasna Góra będzie cały rok posyłać młodzież na ŚDM, podczas każdej diecezjalnej Mszy św. pielgrzymkowej maturzystów - dodaje o. Tlałka.
W 1991 roku na Jasnej Górze odbyły się Światowe Dni Młodzieży z Janem Pawłem II. Ich tematem było: "Otrzymaliście Ducha przybrania za synów" (Rz 8,15). Ówczesny hymn ŚDM "Abba, Ojcze" wyśpiewało wtedy ponad 1 mln 600 tys. pielgrzymów z Polski i całego świata.
Do tej pory częstochowskie zgromadzenie było jednym z największych w historii Światowych Dni Młodzieży. Organizatorzy przyszłorocznego ŚDM szacują, że w Krakowie pojawią się ponad 2 mln pielgrzymów.