Nowy numer 37/2021 Archiwum

Żywe wizytówki ŚDM

W ciągu wakacji ambasadorzy Światowych Dni Młodzieży posługiwali w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.

Przez prawie dwa miesiące wolontariusze z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 oraz poszczególnych polskich diecezji odpowiadali na pytania pielgrzymów i pomagali w uroczystościach. Przedstawiciele diecezjalnych centrów przygotowań i wolontariatu centralnego codziennie dyżurowali w namiotach promocyjnych koło sanktuarium. Rozdawali ulotki, odpowiadali na pytania i prosili o modlitwę w intencji organizacji i przebiegu spotkania młodych z papieżem.

- Było bardzo dużo zainteresowanych z zagranicy, szczególnie z Hiszpanii i Włoch. Pielgrzymi pytali głównie o program wydarzeń podczas tygodnia w Krakowie. Polscy pielgrzymi najczęściej pytali o wolontariat podczas wydarzeń centralnych oraz o to, jak mogą się zaangażować w swojej parafii - opowiada Kasia, która na co dzień jest liderem przygotowań w parafii w Krakowie, a w Częstochowie dyżurowała kilka razy.

Z inicjatywą organizacji tego typu centrum informacyjnego wyszli ojcowie paulini. W ciągu roku spotkali się już z ogromną liczbą pytań dotyczących ŚDM Kraków 2016, dlatego uznali obecność ambasadorów ŚDM za bardzo przydatną.

- Podsumowując wszystkie siedem "zmian" wolontariatu na Jasnej Górze, trzeba podkreślić, że była to fantastyczna młodzież. Jestem bardzo wdzięczny, że mogliśmy się tu spotkać i razem posługiwać dla Światowych Dni Młodzieży. Był to wkład Jasnej Góry w promocję idei, a hasłem tego wolontariatu było: "Od Maryi Jasnogórskiej do Jezusa Miłosiernego" - mówi o. Tomasz Tlałka. Gospodarze zapewniali wolontariuszom noclegi i wyżywienie.

Poza rozmowami z pielgrzymami, wolontariusze pomagali w uroczystościach w sanktuarium. Podczas uroczystego posłania z Jasnej Góry do Krakowa, które odbywało się na zakończenie prawie każdej pielgrzymki, stali przy ołtarzu w koszulkach i z flagami ŚDM. Służyli także na nabożeństwach, m.in. prowadząc Różaniec i modlitwę w intencji Światowych Dni Młodzieży.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama