Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Husaria na pikniku przejdź do galerii

W Konarach w gminie Mogilany odbył się coroczny piknik charytatywny, zorganizowany przez Bonifraterską Fundację Dobroczynną.

Prowadzi ona działalność dobroczynną na rzecz potrzebujących, zwłaszcza niepełnosprawnych, chorych i starszych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym, dzieci i rodzin.

Wśród atrakcji tegorocznego pikniku był pokazy i widowisko historyczno-edukacyjne, zorganizowane z okazji 410. rocznicy bitwy pod Kircholmem. Jego organizatorami były Podolski Regiment Odprzodowy i Małopolska Chorągiew Husarska. Obok prezentacji fechtunku na szable husarskie i pokazów jazdy konnej, zorganizowane zostały obóz i kuchnia z okresu bitwy, a także zawody sprawnościowe. Były również salwy z armat i z broni czarnoprochowej.

Specjalnym gościem imprezy była Katarzyna Rogowiec, reprezentantka Polski w biegach narciarskich, uczestniczka paraolimpiad i mistrzostw.

Lidia Jazgar poprowadziła aukcję, na której można było wylicytować wyjątkowe przedmioty i wyroby podarowane fundacji, a także prace jej podopiecznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się miody i produkty pszczele z tutejszej pasieki oraz nalewka na pigwie - słynna "pigwówka".

W Konarach już od od 1913 roku działa Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez oo. bonifratów. Po roku 2000 powstały tu ponadto Środowiskowy Dom Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej i Zakład Aktywności Zawodowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama