Pielgrzymów coraz więcej

Już 300 tys. osób zgłosiło się na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016.

Liczba zgłoszonych osób na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa przekroczyła 7 września 300 tys. System uruchomiony 26 lipca pozwala grupom zdeklarować swoje uczestnictwo w ŚDM w lipcu 2016 roku. Rejestrować mogą się także kandydaci na wolontariuszy krótkoterminowych, których rekrutacje rozpoczęto we wrześniu.

- Mamy już 300 tysięcy osób w poszczególnych grupach - informuje ks. Andrzej Wołpiuk, koordynator sekcji rejestracji Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. - Oczywiście cały czas jest to liczba zadeklarowana, ona może jeszcze ulec zmianie przy rejestracji podgrup w II etapie. Mamy nadzieję, że te liczby będą z dnia na dzień wzrastały, bo to przecież dopiero początek - dodaje.

Pierwsza faza rejestracji uwzględnia bowiem grupy, które w dalszych etapach, po weryfikacji zgłoszenia, będą dzielone na podgrupy. Każda z nich wybierze rodzaj pakietu pielgrzyma. Opiekun podgrupy będzie także podawał liczby: osób niepełnoletnich, przekraczających 30. rok życia, osób duchownych oraz osób z niepełnosprawnością. Nie będą podawane szczegółowe dane wszystkich uczestników grup.

- Te najciekawsze dla nas grupy - nazywamy je zgłoszeniami egzotycznymi - to m.in. Vanuatu, państwo w Oceanii, Zielony Przylądek, Honduras czy Wyspa Cooka - mówi ks. Wołpiuk. W systemie, stworzonym we współpracy z Papieską Radą ds. Świeckich, znaleźć można także grupy z Antyli Holenderskich, Hong Kongu, Brazylii i Kolumbii czy Białorusi i Ukrainy. Łącznie grup jest 1300 - od kilkuosobowych do liczących 5 tys. pielgrzymów.

- Mniej więcej połowa grup zarejestrowanych pielgrzymów to Polacy - podsumowuje ks. Wołpiuk. Polskie diecezje proszone są o stworzenie makrogrup przy centrach diecezjalnych. To do nich mogą się zgłaszać grupy z parafii, duszpasterstw czy pojedyncze osoby, które chcą wybrać się na ŚDM.

Obok rejestracji grup, w systemie mogą zgłaszać się także chętni do udziału w ŚDM jako wolontariusze, którzy będą w Krakowie przez dwa tygodnie (tydzień szkoleń oraz czas wydarzeń centralnych). W zgłoszeniach kandydaci przedstawiają swoje życiorysy i proponują obszar, w którym mogą pomóc, zgodnie ze swoimi umiejętnościami. Zgłoszenie musi zawierać także list polecający.

- Dziś w systemie mamy prawie 3 tys. zgłoszeń. Spośród nich od września wybieramy konkretne osoby, które będą działać podczas wydarzeń w Krakowie. Część z nich już dostała od nas wiadomości z potwierdzeniem ich wybrania - mówi Katarzyna Kucik z sekcji wolontariatu KO ŚDM. - To, że ktoś nie zostanie wybrany w najbliższych dniach, nie znaczy, że nie został ostatecznie zakwalifikowany. Rekrutacja potrwa do wiosny 2016 roku - dodaje koordynatorka.

Pierwszym potwierdzonym wolontariuszem, który 1 września dostał mail potwierdzający, była Joanna Lorenc. - Motywacje mam od początku takie same: skoro jestem tutaj, na miejscu w Krakowie, skoro działałam jako wolontariuszka przed ŚDM w Madrycie, teraz udzielam się w programie Wolontariat Plus, to zgłoszę się na wolontariat krótkoterminowy. Chcę być elementem najlepszej części Światowych Dni Młodzieży, jaką są wolontariusze, czyli osoby, które z własnej woli nieodpłatnie pomagają w czymś, co jest tworzone przez i dla wierzącej młodzieży z całego świata - mówi Joanna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..