Nowy numer 38/2021 Archiwum

Wolontariusze idą pod prąd!

3 października w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka osób zaangażowanych w przygotowania do ŚDM.

Spotkanie, na które zaproszeni są wolontariusze parafialni działający w diecezjalnych centrach ŚDM, członkowie komitetów parafialnych oraz liderzy przygotowań duchowych z całej Polski, odbędzie się pod wiele mówiącym hasłem: "Miejcie odwagę iść pod prąd!".

- Inicjatywa pielgrzymki wyszła od samych wolontariuszy, którzy chcą zaprosić Matkę Bożą Kalwaryjską na przyszłoroczne spotkanie młodych całego świata w Krakowie. Co ważne, w Kalwarii Zebrzydowskiej wszyscy spotkają się, by wspólnie się modlić, ale też lepiej się poznać, a przede wszystkim zawierzyć Matce Bożej przygotowania do Światowych Dni Młodzieży - tłumaczy Ewa Korbut z Biura Prasowego ŚDM.

Spotkanie osób z różnych diecezji będzie też okazją do wymiany pomysłów i inspiracji inicjatywami, które są podejmowane w parafiach, duszpasterstwach, dekanatach czy całych diecezjach.

Centralnym punktem pielgrzymki będzie Msza św. pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa, koordynatora przygotowań do ŚDM. Wcześniej wolontariusze wyruszą na kalwaryjskie dróżki, a po Drodze Krzyżowej wysłuchają konferencji ks. Damiana Wąska zatytułowanej tak, jak i całe spotkanie: "Miejcie odwagę iść pod prąd".

W programie pielgrzymki znalazły się także warsztaty projektu "Wolontariat Plus", który regularnie odbywa się w Krakowie i jest m.in. sposobem szkolenia liderów. Dzień zakończy się koncertem.

- Miejsce pielgrzymki nie jest przypadkowe - zauważa ks. Krzysztof Krawczyk z sekcji wolontariatu. - Przewodniczką naszych przygotowań do spotkania młodego Kościoła jest Matka Boża, której cudowny wizerunek znajduje się w kalwaryjskiej bazylice. Przed tym obrazem wielokrotnie modlił się patron ŚDM św. Jan Paweł II, zawierzając Maryi trudne sprawy swojej posługi. Kalwaria była jego ukochanym miejscem już od czasów dzieciństwa. To miejsce go ukształtowało - podkreśla.

Warto dodać, że w Kalwarii Zebrzydowskiej, w sanktuarium przy klasztorze ojców bernardynów, wieloletnim kustoszem był szef Komitetu Organizacyjnego ŚDM, czyli bp Muskus.

Zgłoszenia do udziału w pielgrzymce przyjmowane są do 27 września. Aby się zarejestrować, trzeba wypełnić formularz na stronie ŚDM, który został również rozesłany przez sekcję wolontariatu KO ŚDM do centrów diecezjalnych i parafii w całej Polsce. Chętni mogą też skorzystać z noclegu z piątku na sobotę (2/3 października) oraz z soboty na niedzielę (3/4 października) w Domu Pielgrzyma w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zgłoszenia noclegów przyjmowane są do 20 września, pod adresem: dompielgrzyma@kalwaria.eu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama