Milion i beczka soli

W południe w Kopalni Soli "Wieliczka" pojawiła się milionowa turystka roku 2015!

To wydarzenie, na które dyrekcja kopalni co roku oczekuje w wielkim napięciu, miało miejsce w czwartek 10 września, a więc o dwa tygodnie wcześniej niż zazwyczaj. Przypadku w tym jednak nie było - w samym tylko sierpniu kopalnię zwiedziło bowiem aż 201 tys. turystów, co oznacza, że był to najlepszy pod względem liczby gości miesiąc w całej historii solnego zabytku! Nic dziwnego, że tak się stało, bo sierpień był również bardzo upalnym miesiącem i kto tylko mógł, schronienia przed słońcem szukał pod ziemią.

- Wszystko wskazuje więc na to, że rok 2015 będzie dla nas rekordowy - spodziewamy się nawet 1 mln 350 tys. gości - mówi Kajetan d'Obyrn, prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" SA.

Milionową turystką okazała się Agnieszka Santos-Jose, która pochodzi z Poznania, jednak od lat mieszka w Wielkiej Brytanii, a do Polski przyjechała na ślub. Przy okazji chciała też jednak pokazać mężowi i dzieciom (7-letniej córce oraz 3-letniemu synowi) swoją ojczyznę. W Wieliczce uśmiechnęło się do nich szczęście.

- Jestem bardzo zaskoczona, ale też bardzo się cieszę! Wielicka kopalnia jest w każdym przewodniku - koniecznie chcieliśmy odwiedzić - mówiła, gdy w momencie kupowania biletów licznik wskazał milion i rozległy się oklaski.

Na panią Agnieszkę czekała beczka soli - uroczystość nie mogła bowiem obyć się bez wielickiej soli, która symbolizuje gościnność i przyjaźń. Specjalnie dla milionowego gościa w pracowni wielickich górników-rzeźbiarzy powstał również solny krasnal. Wśród nagród były też kosmetyki z najnowszej linii produktów na bazie wielickiej solanki oraz voucher, który pani Jose może zrealizować, wybierając spośród trzech propozycji (zwiedzanie Trasy Turystycznej, Trasy Górniczej oraz tężni, zaproszenie na podziemnego Sylwestra i jeden z koncertów lub pobyt w uzdrowisku wraz z noclegiem na głębokości 135 m).

Kopalnia Soli "Wieliczka" jest zabytkiem z listy UNESCO, w jej ofercie ciągle pojawiają się kolejne nowości, a zwiedzający mogą zobaczyć kolejne górnicze wyrobiska. - W ostatnich latach do Trasy Turystycznej została włączona m.in. komora Witosa, w której urządziliśmy podziemny plac zabaw - wyjaśnia prezes d'Obyrn. - Niesłabnącym zainteresowaniem turystów cieszy się też multimedialna ekspozycja w komorach Lill Górna i Kazanów z jedynym na świecie podziemnym kinem 5D. Nie brakuje też chętnych na wędrówkę Trasą Górniczą - dodaje.

Kopalnia Soli "Wieliczka" rozwija również działalność uzdrowiskową. W ubiegłym roku podziemne sanatorium wzbogaciło się o dwie komory (Boczkowskiego i Smok), a na powierzchni została uruchomiona tężnia.

Od stycznia do sierpnia najliczniejsi wśród odwiedzających kopalnię obcokrajowców byli Brytyjczycy - przyjechało ich 55,4 tys. osób. Na drugim miejscu znaleźli się Niemcy z liczbą 43,6 tys. zwiedzających. Na trzecim miejscu uplasowali się Włosi (40,8 tys. turystów), a na czwartym - Hiszpanie (38,1 tys.). Na kolejnych miejscach byli Francuzi, Amerykanie, Koreańczycy, Szwedzi, Węgrzy i Rosjanie. Wśród gości kopalni nie zabrakło również turystów z odległych zakątków świata, m.in. Malezji, Rwandy, Kostaryki, Bahrajnu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..