Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Miasta do poprawki?

W Krakowie rozpoczęło się 3. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej. Bierze w nim udział 100 uczestników.

Organizatorem imprezy jest krakowskie Międzynarodowe Centrum Kultury. - Zbyt rzadko podkreślamy, że to Kraków jest twarzą Polski wobec Europy Środkowej. Misją miasta jest dialog z naszymi przyjaciółmi z Pragi, Bratysławy, Budapesztu, Wiednia, Zagrzebia oraz innych metropolii tej części Europy - powiedział prof. Jacek Purchla, dyrektor MCK. - Forum organizujemy co dwa lata. Za każdym razem obowiązuje inny temat przewodni. Owocem każdej z edycji forum jest publikacja zawierająca referaty oraz zapis dyskusji. Nie jest przypadkiem, że gospodarzem jest nasze centrum. Jesteśmy bowiem, na mocy decyzji ministrów kultury Grupy Wyszehradzkiej, koordynatorem działań tworzących ją krajów w dziedzinie dziedzictwa kulturowego - dodał prof. Purchla.

Tematem tegorocznego forum jest dziedzictwo miasta. Specjaliści z kilku kontynentów będą dyskutowali m.in. o transformacji i rewitalizacji miast środkowoeuropejskich. - Współczesne procesy urbanizacyjne charakteryzuje niespotykana wcześniej dynamika i skala wzrostu. Według prognoz Banku Światowego, do roku 2030 pojawią się 2 miliardy nowych mieszkańców miast. Jeśli już dzisiaj 80 proc. populacji miast to przybysze, to jedyne, co ich integruje, to miejsce, nie ludzie! Jest to szczególne wyzwanie dla dziedzictwa skumulowanego w przestrzeni miejskiej i pytanie o aktualne problemy jego ochrony - stwierdził prof. Purchla.

Na otwarcie forum przygotowano raport pt. „Dziedzictwo kulturowe ma znaczenie dla Europy”. To rezultat dwuletnich prac międzynarodowego zespołu ekspertów. Udowadniają oni m.in., że dziedzictwo nie jest jedynie obciążeniem wymagającym dużych nakładów finansowych, lecz może stymulować także rozwój gospodarki. Całość raportu dostępna jest na stronie internetowej centrum: mck.krakow.pl.

Kończąca forum dyskusja pt. „Miasto do poprawki”, poświęcona rewitalizacji w miastach, rozpocznie się 18 września o godz. 18 w siedzibie MCK (Rynek Główny 25). Będą mogli wziąć w niej udział wszyscy zainteresowani tematem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy