Oczyścili mur na Skałce

Z muru otaczającego klasztor paulinów na Skałce zniknęły szpecące go napisy. Pomogli Pogromcy Bazgrołów.

Mury otaczające klasztor od strony Wisły, od wielu miesięcy były pokrywane rozmaitymi rysunkami i wulgarnymi napisami.  Oglądali je codziennie krakowianie i turyści idący przez Bulwar Inflancki.

W usunięciu szpetnych rysunków i napisów pomogli krakowscy Pogromcy Bazgrołów. 

- Szło nam o to, żeby znaleźć metodę nie tylko na usunięcie napisów lecz także o zabezpieczenie murów przed pojawianiem się kolejnych bazgrołów – powiedział Waldemar Domański, przewodniczący miejskiego Zespołu Zadaniowego ds. Ograniczenia Bazgrołów w Krakowie, współinicjator projektu Pogromcy Bazgrołów. W ramach tego projektu zorganizowano wiele akcji zamalowywania pseudografitti na terenie Krakowa.

- Postanowiliśmy wesprzeć ojców paulinów w walce z bazgrołami. Wyszukaliśmy firmę, która bezpłatnie, metoda tzw. szkiełkowania, oczyściła mur. Inna firma zaś dostarczy bezpłatnie środki chemiczne, które tworząc na murze specjalną powłokę, uniemożliwiają umieszczanie kolejnych rysunków i napisów  -  dodał W. Domański.

Koszt tych wszystkich zabiegów zamknie się w granicach 25 tys. zł. Paulinów nie byłoby stać na ten wydatek.

- Jesteśmy wdzięczni za pomoc. Wszystkim ludziom dobrej woli podziękujemy w sobotę 19 września, w trakcie Pikniku Sąsiedzkiego Pogromców Bazgrołów, który odbędzie się na Bulwarze Inflanckim, przy oczyszczonym murze klasztornym. Będzie to również okazja do uwrażliwienia krakowian na problem szpecących mury pseudografitti - powiedział o. Grzegorz Prus, przeor klasztoru paulinów na Skałce.

Piknik rozpocznie się o godz. 17.

- Będziemy dziękowali wszystkim, którzy stali się Pogromcami Bazgrołów. Odbędą się konkursy dla dzieci i dorosłych, potańcówka w rytmie polskich przebojów, prezentacja metod usuwania graffiti z powierzchni muru oraz pokaz technik nanoszenia nań warstw ochronnych - poinformował W. Domański.
 
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..