Nowy numer 37/2021 Archiwum

Jedyne takie studia... Dla kapelanów

W szpitalach i hospicjach bezcenna jest obecność kapelanów i osób świeckich służących posługą duchową. Niestety, jest ich zdecydowanie za mało.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Uniwersytet Papieski i Polska Prowincja Zakonu Bonifratrów wspólnie przygotowały specjalny program studiów podyplomowych. Zainteresowani podjęciem (jedynych tego typu w kraju) studiów mogą składać dokumenty jeszcze do końca tygodnia w sekretariacie UPJPII.

- Za mało mówi się o tym, że jest to jedna z podstawowych, ewangelicznych form posługi. Bo do kogo ma chodzić ksiądz z sakramentem, do zdrowego? On sam przyjdzie do kościoła. Z drugiej strony ksiądz nawet nie wie, ile sam może na takiej posłudze zyskać. W szpitalu kontakt z ludźmi jest do bólu prawdziwy - przekonuje o. Marek Donaj, augustianin, proboszcz parafii św. Katarzyny, a zarazem kapelan w szpitalu II Katedry Chorób Wewnętrznych UJ im. prof. Andrzeja Szczeklika.

- Zdarza się, że przemęczony kapelan potrzebuje odpoczynku i zastępstwa, pojawiają się u niego objawy tzw. wypalenia zawodowego, a mimo to, z braku wsparcia, codziennie musi odwiedzać chorych. W takich sytuacjach trzeba stworzyć możliwość pracy zespołowej, w którą włączą się osoby świeckie lub inne osoby konsekrowane - mówi lek. med. Marek Krobicki, dyrektor ds. rozwoju w Kurii Zakonu Bonifratrów, jeden z pomysłodawców nowej formuły kształcenia.

Podyplomowe Studia Zespołowej Opieki Duszpasterskiej św. Jana Bożego są prowadzone przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Polską Prowincją Zakonu Bonifratrów już od 2011 roku. Studia przeznaczone są dla absolwentów uczelni pierwszego i drugiego stopnia, zarówno duchownych, jak i świeckich. Kształcą specjalistów w zakresie duszpasterstwa ochrony zdrowia i pomocy społecznej i przygotowują do pełnienia funkcji kapelana lub asystenta świeckiego w posłudze duszpasterskiej na terenie szpitala, hospicjum lub innej placówki ochrony zdrowia czy pomocy społecznej, jak również w opiece domowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama