Zakopiańczyk Apoloniusz Rajwa, znawca tematyki górskiej, otrzymał prestiżową alpejską nagrodę.
Zakopiańczyk nagrodę odebrał w miniony weekend we Włoszech. Tym samym znalazł się w gronie trzech Polaków, który mogą poszczycić się takim wyróżnieniem. Otrzymali je przed nim papież Jan Paweł II oraz Roman Kubin.
Pełna nawa wyróżnienia to "Solidarietà Alpina Targa d'Argento" (Srebrna Tarcza Solidarność Alpejska). Nagroda przyznawana jest od 1972 r. z inicjatywy Angiolina Binelliego, szefa stacji ratownictwa alpejskiego we włoskim Pinzolo. W tym roku kapituła konkursowa jednogłośnie przyznała ją Apoloniuszowi Rajwie za "wkład, jaki wnosi swoją dogłębną wiedzą i działalnością dydaktyczną w formowanie wolontariuszy ratownictwa górskiego specjalizujących się w operacjach speleologicznych".
A. Rajwa odebrał ją z rąk samego A. Binelliego w miejskim Ratuszu w Pinzolo, w obecności władz wojskowych, cywilnych i zagranicznych, wiceambasadora Polski w Rzymie Marty Zielińskiej-Śliwki oraz laureatów z lat poprzednich. Nie zabrakło też przyjaciół z Zakopanego, m.in. Zofii Szwajnos z redakcji "Tygodnika Podhalańskiego", gdzie od wielu już lat A. Rajwa redaguje kolumny "Góry", oraz Mieczysława Ziacha, zastępcy naczelnika TOPR.
Apoloniusz Rajwa pochodzi z bielskiego Podgórza. Jest absolwentem geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego pasją są górskie wędrówki. Współtworzy też Klub Wysokogórski, a przez ponad 10 lat był pracownikiem w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Kasprowym Wierchu. Uczestniczył w wyprawach odkrywczych do trudno dostępnych jaskiń tatrzańskich, m.in. Wielkiej Śnieżnej Jaskini, Ptasiej Studni, Wielkiej Litworowej Jaskini, Lodowej Jaskini Mułowej. Brał też udział w wyprawach do jaskiń za granicą - do najgłębszej wówczas jaskini świata Gouffre Berger we Francji i do jaskiń Austrii.