Nowy numer 38/2021 Archiwum

5 koncertów i 5 miast

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się Gospel Celebration, czyli prolog do 10. Festiwalu "7 x Gospel".

- Nie wolno tego przegapić! - zachęca do udziału w koncertach, które odbędą się jednocześnie w 5 miastach, Lea Kjeldsen ze Stowarzyszenia "Gospel" w Krakowie. - Pomysł na to wielkie muzyczne wydarzenie jest prosty. 10 lat temu Kraków Gospel Choir wystąpił w Nowym Sączu, a owocem spotkania dwóch miast było powstanie tam gospelowego chóru, który działa teraz bardzo prężnie. W tym roku tworzący go ludzie będą po raz pierwszy uczestniczyć w warsztatach podczas Festiwalu "7 x Gospel". W ciągu tych 10 lat chóry w podobny sposób rodziły się też w innych miastach: Katowicach, Tarnowie, Miechowie, Kielcach i Jaworznie, i wszędzie żyją teraz swoim życiem - opowiada z radością Lea, która ma swój udział w powstaniu niejednego zespołu.

Jak dodaje, Kraków i wszystkie te miasta dzieli jednak trochę kilometrów, dlatego, aby nie musiały przyjeżdżać pod Wawel, do kolebki gospel w Polsce, stowarzyszenie postanowiło pokazać je światu, robiąc wielką imprezę, czyli Gospel Celebration. - Jednocześnie będzie to zaproszenie do tego, co już w październiku będzie działo się w Krakowie. Wtedy pojawią się tu najwybitniejsi artyści gospel z Polski, Europy i USA. Gospel Celebration będzie też dla nas okazją do zaprezentowania jedynej i niepowtarzalnej płyty, na której 17 zespołów gospel - m.in. z Warszawy, Poznania, Wrocławia i Krakowa - nagrało po jednym utworze - tłumaczy Lea.

Na wydanie płyty stowarzyszenie dostało pieniądze z Unii Europejskiej, dlatego nie będzie można jej kupić, a jedynie dostać - właśnie podczas Gospel Celebration. Płyta powstała także z inicjatywy Republiki Gospel, która jest kolejnym owocem działalności Stowarzyszenia "Gospel" w Krakowie, i która niedawno połączyła wiele zespołów z Polski i z całej Europy. W efekcie podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się pionierskie wydarzenie pod hasłem: Europejskie Spotkanie Kontaktowe, zakończone koncertem Gospel Around the World.

Wszystkim wydarzeniom 10. Festiwalu "7 x Gospel" oraz Gospel Celebration patronuje "Gość Niedzielny".

Gospel Celebration odbędzie się 27 września o godz. 18 w: Katowicach (w Miejskim Domu Kultury Bogucice-Zawodzie, ul. Markiefki 44), Jaworznie (sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na os. Stałym, ul. św. Maksymiliana Kolbego), Kielcach (Filharmonia Świętokrzyska, ul. Żeromskiego 12), Miechowie (Centrum Kultury i Sportu, ul. Racławicka 10) i Tarnowie (Teatr im. L. Solskiego, ul. Mickiewicza 4). Wystąpią: Gospel Wings i The Feel Harmonic Singers (Jaworzno), Gospel Sound i Chór "Z Miłości" (Katowice), GOoD News (Kielce), Miechowski Chór Gospel i Vox Animae (Miechów), Tarnowski Chór Gos.pl (Tarnów), DeocentriCity, Chór GospelSenior, Soul’n’Voices (Kraków). Warto dodać, że wciąż trwają też zapisy do udziału w warsztatach podczas Festiwalu "7 x Gospel". Szczegóły na: www.7xgospel.com.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama