Nowy numer 17/2024 Archiwum

Nauka da się lubić!

Już w najbliższy piątek mieszkańcy Krakowa i 5 innych małopolskich miast będą mogli - choć na chwilę - stać się prawdziwymi naukowcami.

Wszystko to za sprawą 9. już edycji Małopolskiej Nocy Naukowców, podczas której zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli zgłębić tajniki chemii, fizyki, astronomii, geologii, matematyki, informatyki, sztuki i wielu innych dziedzin.

Na zainteresowanych czeka ponad tysiąc atrakcji, spośród których każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Wszyscy fani piorunów i wyładowań elektrycznych koniecznie muszą przyjść do Laboratorium Wysokich Napięć AGH, gdzie badacze dosłownie rozpętają burzę. Warto również zajrzeć na Politechnikę Krakowską, by przyjrzeć się z bliska walkom i wyścigom robotów. Z kolei miłośnicy gwiazd, którym częste zachmurzenie przeszkadza w patrzeniu w niebo, mogą bez zmartwień odwiedzić Comarch Kraków, gdzie - bez względu na pogodę - otoczą ich miliony gwiazd. Ponadto organizatorzy zadbali, by najciekawsze atrakcje z ubiegłego roku były dostępne także w tej edycji dla wszystkich, którzy wtedy na nie nie zdążyli.

- Naukowcy to nie tylko zamknięci w laboratorium badacze, którzy pracują nad różnymi rozwiązaniami. To są ludzie z pasją, z różnymi zainteresowaniami, którzy potrafią się nimi dzielić. Noc Naukowców daje nam możliwość, żeby z ich wiedzy skorzystać - zachęcał w środę Marek Sowa, marszałek Małopolski. Podkreślał również, że głównym celem Małopolskiej Nocy Naukowców jest popularyzacja nauki i pokazanie ogromnego potencjału naukowo-badawczego, który jest zarówno w Krakowie, jak i w całej Małopolsce.

- Bardzo nam zależy, aby młodzi ludzie świadomie podejmowali swoje decyzje, które będą związane z ich przyszłością, żeby dużo wcześniej mieli kontakt z nauką, złapali tzw. bakcyla i zainteresowali się różnymi zjawiskami, które na co dzień mogą być dla nich całkowicie niedostępne - tłumaczył M. Sowa. - Sam po sobie wiem, że kiedy się coś zobaczy, można się zainspirować i może to się stać tematem przewodnim naszego życia - dodał.

Noc Naukowców w Krakowie rozpocznie się o godz. 18 w kinie "Kijów". Chwilę później poznamy laureatów konkursu plastycznego Europejska Noc Naukowców 2015. Zaś o godz. 21.30, również w kinie "Kijów", wraz z zespołem Eleanore Krieger wystąpi Ernest Staniaszek, finalista 3. edycji "The Voice of Poland".

Małopolska Noc Naukowców jest największą tego typu imprezą w Polsce i jedną z największych w Europie. W ubiegłym roku uczestniczyło w niej ponad 58 tys. osób, przed którymi swoje drzwi otworzyło ponad 30 instytucji. Podobnie w tym roku w projekt zaangażowało się 30 instytucji z Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Niepołomic, Andrychowa i Skawiny. Do dyspozycji odwiedzających będzie 900 badaczy i 1,6 tys. studentów. Jednak organizatorzy szacują, że w tym roku liczba uczestników przekroczy 60 tys. osób.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, jednak niektóre z nich wymagają wcześniejszej rejestracji. Szczegółowy program dla poszczególnych miast można znaleźć na stronie: nocnaukowcow.malopolska.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy