Nowy numer 38/2021 Archiwum

Medal dla kard. Macharskiego

Rada Miasta Krakowa przyznała arcybiskupowi seniorowi archidiecezji krakowskiej srebrny medal "Cracoviae Merenti".

Decyzję podjęto w środę 23 września, podczas posiedzenia RMK.

Kard. Franciszek Macharski (ur. 1927) został mianowany przez Jana Pawła II metropolitą krakowskim w 1978 roku. Urząd pełnił do roku 2005.

"Jest zawsze blisko słabszych i tych, którym odmawiano wsparcia. Z mądrością i rozwagą przeprowadził Kościół krakowski przez okres stanu wojennego, wspierał »Solidarność« i niezmiennie zabiegał o prawa internowanych i ich rodzin. Poparł inicjatorów Białego Marszu zorganizowanego po zamachu na Jana Pawła II. Starania Księdza Kardynała przyczyniły się do wybudowania bazyliki i rozbudowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

Medal "Cracoviae Merenti" jest nadawany od 1993 r. osobom, instytucjom i stowarzyszeniom szczególnie zasłużonym dla Krakowa. Istnieją trzy klasy medalu - złoty, srebrny i brązowy. Jedyną osobą wyróżnioną złotym medalem był papież Jan Paweł II. Medal nadano mu w 1993 roku. Złotymi medalami w 1999 r. uhonorowano również biskupstwo krakowskie i Uniwersytet Jagielloński. Srebrnym medalem przed kard. Macharskim nagrodzono 27 osób i instytucji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama