Nowy numer 37/2021 Archiwum

Nowy wiceprezydent Krakowa

29 września swojego nowego zastępcę ds. pomocy społecznej, kultury i promocji miasta przedstawił prezydent Jacek Majchrowski.

Andrzej Kulig na tym stanowisku zastąpi Magdalenę Srokę, która od 3 października będzie dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

- Wydaje mi się, że mam pewne kompetencje zarządcze, które będę chciał wykorzystać przede wszystkim dla koordynacji tych działań wyznaczonych w ciągu ostatnich lat przy współudziale pani prezydent Sroki - przekonywał A. Kulig podczas konferencji prasowej. - Moją rolą będzie jedynie inspirowanie i dawanie impulsów, które będą sprzyjały lepszej pracy różnych instytucji kultury.

Jednak Urząd Miasta nie jest dla niego nowym środowiskiem. Jest on wieloletnim współpracownikiem J. Majchrowskiego. Dotychczas pracował jako pełnomocnik prezydenta ds. polityki społecznej, a wcześniej jako dyrektor magistratu. Jeszcze nie tak dawno był również dyrektorem Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- Jego wielkie doświadczenie wiąże się z pomocą społeczną, ale też z pracą na rzecz zmiany społecznej. Kultura jest istotnym czynnikiem budowania kapitału społecznego - mówiła o swoim następcy M. Sroka. Dodała również, że włączenie pomocy społecznej w zakres działań nowego wiceprezydenta jest niezwykle ważne. Jak twierdzi, dzięki temu zarządzanie współpracą z organizacjami pozarządowymi i organizacjami pożytku publicznego będzie zsynchronizowane.

Jak podkreślała, ważne jest też "zachęcanie, inspirowanie i współpraca z mniejszymi organizacjami pozarządowymi na rzecz działań bardziej lokalnych". - Myślę, że pan prezydent Kulig będzie istotną wartością dodaną dla rozwoju tego obszaru kultury - przekonywała M. Sroka.

Nominacja A. Kuliga na to stanowisko niewątpliwie dla wielu była zaskoczeniem dlatego, że nigdy wcześniej nie zajmował się on kulturą czy promocją miasta. Nowy wiceprezydent uspokoił jednak, że pomimo sprawowanej wcześniej funkcji, pomoc społeczna nie będzie dla niego działalnością ważniejszą i zapewnił, że kultura jest dla niego równie ważna.

- Zbyt często zapominamy o tym, że kultura to także jej odbiorcy, którzy żyją w rożnych obszarach naszego miasta. Są to zarówno ci, którzy - niestety - oscylują w obszarze wykluczenia, jak i ci, którzy znajdują się w samym centrum - tłumaczył A. Kulig, dodając, że "kultura nie jest tworzona wyłącznie w interesie samych twórców, ale jest adresowana do jej odbiorców".

A. Kulig pracę na nowym stanowisku rozpocznie 5 października.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama