Nowy numer 33/2018 Archiwum

Taksówkarze przeciwko "szarej strefie" przejdź do galerii

Kilka minut po godz. 9 na krakowskie ulice wyjechała kolumna kilkuset taksówek.

Przejazd spod Multikina przy ul. Dobrego Pasterza, a potem m.in. ulicami Bora-Komorowskiego, Opolską i Mogilską był formą protestu licencjonowanych taksówkarzy przeciwko "szarej strefie", czyli przewoźnikom prywatnym i kierowcom nieposiadającym licencji.

- Miarka się przebrała. Nie chodzi o pieniądze, ale o przetrwanie. To kwestia utrzymania rodzin, zakupu nowych samochodów, ale nie w interesie taksówkarzy, żeby nam było wygodniej, ale dla komfortu pasażerów - mówił przed rozpoczęciem protestu Waldemar Budzyń, kierowca taksówki z ponad 10-letnim doświadczeniem.

Dodaje, że kierowca, który nie ma kasy fiskalnej i nie płaci składek ZUS, jest 1200-1300 zł "do przodu". Do tego dochodzi ubezpieczenie, które w przypadku samochodów oficjalnie wykorzystywanych jako taksówka jest znacznie droższe. Dlatego nielegalne taksówki, których - według informacji Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców - jest w Krakowie ok. 600-700, oferują tak niskie ceny.

- Takie taksówki, wyjeżdżając na ulice Krakowa, łamią jednocześnie kilka ustaw. Łatwo je zauważyć, a mimo to my musimy prosić organy odpowiedzialne za utrzymanie porządku w tym mieście, żeby wzięły się do roboty i realizowały swoje ustawowe zadania. Stąd nasza desperacja - dodaje.

Podczas czwartkowego protestu taksówkarze swoje petycje złożyli w siedzibach Inspekcji Transportu Drogowego, Policji oraz Straży Miejskiej.

Jak podkreśla W. Budzyń, klient może łatwo odróżnić taksówkarza posiadającego licencję od takiego, który nie ma odpowiedniego pozwolenia. Wystarczy sprawdzić, czy na drzwiach samochodu znajduje się naklejka z herbem miasta i numerem. Dlaczego warto zwrócić uwagę na ten szczegół?

- To kwestia ubezpieczenia, znajomości miasta, profesjonalizmu kierowcy. Licencja zobowiązuje nas do pewnych zachowań - musimy m.in. jechać do celu najkrótszą drogą. Jeśli kierowca tego nie zrobi, klient może się odwoływać do miasta. W przypadku prywatnego przewoźnika takiej możliwości nie ma - wyjaśnia W. Budzyń.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Tomal
    01.10.2015 14:39
    Czas zamówić Ubera - nowe auta, niskie ceny! cch9wue - z tym kodem darmowy przejazd do 25zł. Zapraszam
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma