Nowy numer 09/2024 Archiwum

O teatrze z Janem Pawłem II

Scena Papieska Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II zaprasza do udziału w konkursie im. Karola Wojtyły na recenzję teatralną.

- Decyzją Sejmu RP, rok 2015 obchodzony jest jako Rok św. Jana Pawła II oraz jubileusz 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Scena Papieska Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie postanowiła więc połączyć obydwa wydarzenia i ogłosić konkurs im. Karola Wojtyły na recenzję teatralną - mówi Dominika Jamrozy, koordynatorka projektu. - Tą propozycją wpisujemy się w podobne inicjatywy wspierające rozwój krytyki teatralnej, ale też promujemy wiedzę o polskim dramacie i literaturze oraz o teatrze - jednej z pasji Karola Wojtyły, czyli św. Jana Pawła II - dodaje.

Jak przypomina, K. Wojtyła podczas okupacji hitlerowskiej był aktorem teatru, nazywanego później Teatrem Rapsodycznym, prowadzonego przez Mieczysława Kotlarczyka. Po wojnie jako widz bywał na spektaklach tego teatru, uczestniczył w jego życiu, a także publikował, wówczas pod pseudonimami, artykuły świadczące o znajomości tematu i znakomitym warsztacie krytycznym. Napisał też kilka dramatów, m.in. "Brat naszego Boga", "Przed sklepem jubilera" czy "Promieniowanie ojcostwa".

- W konkursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 16. rok życia, dla których dorobek polskich autorów (dramaturgów, poetów, prozaików) stanowi wartościową i interesującą kanwę spektakli teatralnych zrealizowanych w 2014 i 2015 roku. Zadaniem śmiałków jest napisanie jednej autorskiej i niepublikowanej dotąd nigdzie recenzji o objętości do trzech stron - zachęca D. Jamrozy.

Termin nadsyłania prac upływa 30 listopada, a regulamin i szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na: www.idmjp2.pl w zakładce "Projekty/ Scena Papieska" oraz pod numerem telefonu (12) 422 03 44.

Warto dodać, że dla najlepszej pracy recenzującej spektakl będący w repertuarze Krakowskiego Teatru Scena STU w roku 2014 i w 2015 jest w planach nagroda specjalna.

Z kolei 22 października, a więc w liturgiczne wspomnienie papieża Polaka, IDM oraz Stowarzyszenie Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Krakowskiej zapraszają wszystkich chętnych na wyprawę na Groń św. Jana Pawła II, czyli na pieszą wycieczkę na szczyt Leskowca i Jaworzyny - ulubionych miejsc wędrówek młodego K. Wojtyły.

- Sezon pieszych wycieczek śladami ojca świętego trwa cały rok. Jednak do spacerów po górach zachęca nas zwłaszcza jesień, kiedy krajobraz mieni się kolorami, a dni są ciepłe i pogodne - zachęca Izabela Szum z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.

Wyprawa rozpocznie się o godz. 10 w miejscowości Rzyki-Praciaki (zbiórka na przystanku autobusowym). Na pokonanie niebieskiego szlaku prowadzącego na szczyt potrzeba ok. 1 h 45 min. W samo południe, gdy już wszyscy dotrą na miejsce, w sanktuarium na Groniu Jana Pawła II odprawiona zostanie Msza św. W planie jest też przewidziane pasowanie pierwszoklasistów ze szkół im. Jana Pawła II.

Zgłoszenia grup szkolnych przyjmowane są pod adresem: instytut@idmjp2.pl lub numerem telefonu (12) 619 87 87 do 16 października. Formularz można znaleźć na: www.idmjp2.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy